За що ми любимо і памятаємо Mount & Blade?

334

Mount & Blade безперечно можна назвати класикою, бо до неї ми особливо не бачили тайтлов про середньовіччя, та ще й у таких масштабах, які нам показала ця гра в 2008 році. Коли саме вона була синонімом цієї нелінійності, хоча, чи можна взагалі говорити, коли гра викидає тебе у відкритий світ і каже: «Роби що хочеш!». Влаштуємо невелику ретроспективу Mount and Blade і згадаємо, за що ми її так любимо.

Пропаченная дорога пригод

Творцем гри є Армаган Явуза. В 2004 році разом зі своєю дружиною Іпек вони заснували студію TaleWorlds, чиїм першим проектом був Mount and Blade. На ранніх стадіях розробки гра все ж являла собою якесь фэнтазийное пригода, яка, наприклад, включало зомбі. Гра довго йшла до свого релізу, і перебувала скажімо так, в ранньому доступі. Ви завжди могли завантажити гру, а після залишити відгук.

До 2008 року вона вийшла в реліз і ігрова преса високо оцінила її. Правда, з технічної сторони вона мало кому сподобалася. Так, GameSpot назвали гру «більше недорозвиненою, ніж поганий». Після цього гра почав доповнюватися патчами і той самий повноцінний Mount&Blade, який ми пам’ятаємо і любимо з’явився лише до 2009 року.

Бруд, піт і кров

У своїй фінальній версії гра повністю позбулася будь-якого ознаки фэнтазийности і пішла з головою в реалізм. Хоча це був досить туманний реалізм, з урахуванням того, що весь світ був вигаданим і нагадував величезну карту з декількох різних регіонів. Чим ще вражала гра геймерів кінця нульових, так це відсутністю історії як такої. Якщо в TES або Dragon Age тебе брали за ручку і показували ласкаво пальцем: «Дивись, дорогий, ось основний сюжет, ось квести за фракції. Ой, а що це тут у нас? Ти пройшов п’ять метрів направо і знайшов на дорозі побічний квест! Давай, підбери швидше!»

То тут негласний діалог між розробником і гравцем виглядав приблизно так: «Кароч, ось світ, поки! [звук стусана під зад і подальшого падіння]». Досить смішно, що в російському виданні гра носила назву «Mount&Blade. Історія героя». Але як такої прописаної історії героя тут не було. Ми створювали собі персонажа з передісторією, від якої залежить рівень розвитку наших навичок. Після цього нас закидали на карту, де світ жив своїм життям і нам потрібно було щось робити.

Для людини, яка вперше запустив гру, досить важко зрозуміти у чому краса відсутності оповідних стежок. На карті не з’явиться злодій, бажаючий пробудити якогось Темного лорда, вас покличуть як обраного і т. д.

У вас є набір умінь, невеликий запас їжі і завдання почати нове життя на великому континенті. Як і в реальності, якщо ви не почнете «крутитися», то можете залишитися в багнюці, так нічого і не добившись.

Коли я виросту, то стану…

Тут починається справжній ролеплей. Ви можете почати з малого – прийти в село, запастися там припасами і кочувати з одного села в іншу, поки не потрапите у велике місто, де його лорд, якщо він буде на місці, може дати вам завдання доставити лист іншому лорду.

Можна наскладати грошей, купити собі коня, що значно збільшить вашу швидкість пересування по карті і зайнятися торгівлею. Приходячи на головну торгову площу, можна підслуховувати плітки і вигадки про те, які товари і де в ходу: «Чули, зараз в Мимингеме високі ціни на молоко!» І ось, ви відправляєтеся в село неподалік, де розводять корів, закуповується задешево цим «білим золотом» і відправляєтеся в столицю перепродувати його за високу ціну.

Можна почати дружити з багатьма місцевими лордами, і виконувати для них дрібні доручення, стати гінцем або мисливцем за головами.

Але саме веселе полягає в битвах. Коли перший раз потрапиш в бій в Mount & Blade, то можна втратити орієнтування, навіть коли на вас біжить три бандити озброєні дрючками й камінням. Але потрапляючи в бій в майбутньому, ти все більше оттачиваешь навички і хочеш вступати в по-справжньому великі конфлікти. Битви в цій грі дуже азартні і сам не помітиш, як перетворишся в машину для вбивств, один скачеш на ворожу армію верхи на коні і вбиваєш їх усіх.

З часом ви могли набрати людей з найближчого села і почати тренувати їх, наростивши свою власну армію. Варто сказати, що управління військом – окреме задоволення. Наприклад, ти, твоя гвардія і союзне військо атакувати ворога, командуєш своїм людям «За мною!», уводишь їх в сторону від основного війська, яке стикається лоб в лоб з озброєним противником, обходиш з тилу і нападешь, відтворюючи Бій Бастардо з «Гри престолів».Всі ці крики, закривавлена одежина, гори трупів – викликають непідробне захоплення.

Ну, або просто можеш блукати по лицарським турнірам і так заробляти собі на життя. Не забувай –можеш робити чого душа бажає.

Брудна політика

Переломний момент настає тоді, коли приймаєш чиюсь сторону. Чим більше твій герой крутиться в елітарних колах, тим більше стає відомий. В один день який-небудь король, може запропонувати тобі стати його васалом.

З одного боку, ти станеш лордом, отримаєш власну село, яку будеш розвивати, і тобі будуть платити податки, з іншого ж, готуйся до постійної експлуатації на війні. І якщо король сказав – їдь в іншу країну відвоюємо мені замок – вибору немає. Крім того, політичні інтриги надають дискомфорт, і тебе можу послати під покровом ночі вбити знати, а після цього підставлять і посадять.

Так вас і будуть кидати від однієї війни в іншу, від однієї інтриги в третю, і від того союзника до іншого. В один момент, втомлений від війни, піклування про поселення, ти згадаєш, як торгував молоком і був щасливий.

Історія героя

Напевно, щоб закінчити рефлексію, я розповім мою власну історію, яку я пройшов в цій грі.

Будучи працьовитим сином торговця, я все дитинство провів у крамниці допомагаючи батькові. З часом він віддав мене на навчання одного заможного громадянина, який навчив мене гарно спілкуватися, знаходити спільну мову, а також основам фехтування. І ось я подорослішав і відправився підкорювати землі королівства Кальрадии.

Прибувши на територію гірської країни Вегир, я потрапив у невелике містечко, де пробився до місцевого лорду. Він дав мені доручення доставити лист його одного в інше місто. Я подружився з ним і ще кільком лордами долини, накопичив на коня і вирішив, що буду торгувати.

Одного разу я почув, що в містах на березі моря хороші ціни на товари з півночі і вперше перетнув кордон вже рідний мені країни, потрапивши в Норд. На жаль, до найближчого міста я так і не дістався, так як мене взяли в полон пірати. Два тижні я був у рабстві, поки не втік від них, і виявився зовсім один, голодний, голий. Залишився лише старий меч, який пощастило вкрасти. Не щастило мені і далі – я зустрів розбійників. Вони були озброєні ножами і камінням, але я впорався з ними, хоч і не без ран. Так, я вперше вбив людей. Поранений, дійшов до найближчого села, де мене виходили.

Дізнавшись мою історію, голова села сказав, що на них постійно нападає банда розбійників, і попросив, щоб я навчив людей битися. П’ять днів я побував тільки в одній битві, вчив селян битися вилами та кийками… І коли прийшли розбійники, вони були на конях. Я пам’ятаю, як за хвилину вбили всіх здатних битися мужиків. Я вкрав коня і втік підібгавши хвіст, поки розбійники палили село.

Я був обозлен і присвятив подальше життя полювання на злочинців. Через півроку сутичок з цими виродками, я верхи міг кинутися на дюжину бандитів або дезертирів, і без жодної рани вбити всіх. Активно став допомагати одній зів’ялою селі в Свадии, яку місцевий лорд довів до жахливо стану, бо мені було щиро шкода цих людей. І ось все повторилося. Мені належало знову навчити людей захищається від бандитів. На цей раз, ми розбили їх на голову, я набрав невеликий загін месників з села і ми разом вирушили захищати скривджених. Через рік ми були потужним військом 25 лицарів.

До того часу один з місцевих лордів Вегира запропонував мені прийняти васалітет государя. Однак король побажав почати війну з Королівством Родоков і мені наказали розоряти села. Я не зробив цього і зі злості один з лордів жорстоко підставив мене перед королем, після чого мене оголосили злочинцем. Я відправився в Свадию, де зустрівся з багатьма своїми друзями і перейшов на їх бік, надавши колись мою батьківщину, яка насправді зрадила мене.

І знову війна. Король Свадии Гарлаус був зобов’язаний мені, адже саме я і мої люди йшли на пролом з криками і бажанням знищити ворога, і вигравали йому війну. Поки його військо тяглося ззаду, ми вже рублі десятки ворогів, як капусту. Гарлаус віддячив тим, що дав у піклування про село якої я дбав.

Однак, чим далі я вплутувався в політику, тим ставало важче. Свадия оголосила війну Вегиру і Королівству Родоков. Воювати на два фронти, особливо з колишніми союзниками, було жахливо, але лють війни повністю поглинула мене.

Я і мої люди стали жити, щоб вбивати ворогів без пощади. Я виконував накази, розоряв села і став тим, з ким колись бився. Але мене вело бажання помсти людині, яка мене підставив. Відвоювати його замок – було б ключовим поворотом у війні. Тоді загинуло майже все моє військо, а я, поранений стояв на кістках зрадника. Як розпорядився король? Він віддав замок іншому і продовжив експлуатувати мене в битвах.

Згодом я усвідомив, що життя веде не туди. Коли я захотів піти, Гарлаус сказав, що тоді я стану його ворогом. Його країна гнила і беднела, була оточена ворогами, які об’єдналися в коаліцію. Це була остання крапка. Я зібрав людей, тренувався, і невдовзі напав на військо короля. Їх було 300, нас всього 60. Я рубав весь у шаленстві, і був червоний від крові. Мої люди з гордістю вмирали, а я насолоджувався, коли проткнув Гарлауса смерть. Мою коня підбили, я впав, але став битися на землі. На жаль, мене оточили і мій герой упав.

Сподіваюся, даний розповідь стане для вас хорошим мотивом пограти в Mount&Blade.

Джерело: http://programer.org.ua/