Європа заговорила про необхідність регулювання в космосі, який вже майже захопив маск

29

За словами глави європейського космічного агентства (esa) йозефа ашбахера (josef aschbacher), готовність європи підтримувати будівництво ілоном маском (elon musk) супутникового інтернет-сервісу starlink перешкоджає комерційному розвитку власних приватних космічних компаній регіону. Крім того, главу esa турбує факт, що маск нібито може встановлювати свої правила на орбіті.

Джерело: spacex-imagery/pixabay.com

«космос стане набагато більш обмежений в плані частот і вільних ділянок на орбіті. Уряди європи повинні бути спільно зацікавлені в тому, щоб забезпечити європейським провайдерам рівні можливості для гри на чесному ринку», — заявив він журналістам.

Відомо, що нещодавно німеччина подала в міжнародний союз електрозв’язку заявку про надання starlink спектра для 40 000 супутників. Маск вже отримав схвалення для 30 000 супутників від регуляторів сша. Раніше в цьому році маск заявив, що spacex готується витратити на розширення мережі starlink до $30 млрд.

За словами ашбахера угруповання starlink і без того була занадто велика, тому регуляторам і іншим компаніям дуже важко з нею впоратися або скласти їй конкуренцію. “одна людина володіє половиною всіх активних супутників світу. Це досить дивно. Де-факто, він встановлює правила. Інша частина світу, включаючи європу … Просто не реагує досить швидко”, – заявив ашбахер.

Поки лідерами гонки по створенню мегагруппіровок з сотень і тисяч супутників очолюють американська starlink ілона маска і oneweb, за якою стоїть британська влада. Власні проекти мають намір реалізувати й інші країни і компанії. З падінням собівартості будівництва і виведення на низьку навколоземну орбіту супутників в гонку включаються все більше гравців, додатково готуються надавати й інші сервіси, на зразок моніторингу земної поверхні.

Розвиток подібними темпами супутникового зв’язку викликає заклопотаність відсутністю глобальної системи управління космічним трафіком. У минулому році асоціація виробників супутників виступила з прогнозом, згідно з яким до 2029 року на орбіті буде більше 100 000 комерційних аппартів.

Джерело: spacex-imagery / pixabay. Com

Як заявив міністр економіки люксембургу франц файо (franz fayot), «у вас є люди на кшталт ілона маска, просто запускають угруповання і супутники і закидають tesla на орбіти. Нам потрібно встановити загальні правила. Колонізація, або просто дії в повністю дерегульованому космосі, викликають занепокоєння”. У європейському супутниковому секторі традиційно домінують оператори, що використовують набагато меншу кількість супутників, розташованих на високій орбіті і застосовуваних, наприклад, для телетрансляцій.

Хоча міжнародний союз електрозв’язку координує використання радіочастот, він не контролює виведення супутників на орбіти. Експерти побоюються, що ті будуть переповнені, що призведе до зростання ризику зіткнень, здатних створити величезну кількість космічного сміття — він вже сьогодні є суттєвою загрозою.

Маска нерідко критикують як конкуренти, так і астрономи за темпи його експансії. Зокрема, астрономи скаржаться на те, що через супутники маска погіршилася видимість зоряного неба для наземних телескопів. За словами представника компанії norss, що відстежує об’єкти в космосі, наявність у маска можливості запускати супутники своїми силами забезпечила йому конкурентні переваги, завдяки яким він фактично володіє деякими орбітальними площинами.

За словами ашбахера цілком зрозуміло, що американські регулятори були «зацікавлені не тільки в розвитку економіки, а й забезпеченні домінування в певних економічних секторах. Це здійснюється … Дуже, дуже, дуже, дуже чітко. І дуже рішуче”.