Огляд підсилювача для навушників fezz audio omega lupi: лампова правда

31

17

Багато лампові підсилювачі коштують недешево, зате круто виглядають і підвищують меломанський авторитет свого володаря. Зі звучанням куди складніше. Один апарат може грати чарівно, а інший не виправдає і найскромніших надій. Модель omega lupi не хизується пафосним брендом, але видає цікавий звук.

Чим цікавий виробник

Яка деталь в ламповому підсилювачі найпроблемніша у виробництві? ні, не лампа, а вихідний трансформатор. Для кожної схеми його розраховують і виготовляють практично вручну, не скупившись на час, кількість і якість мідного дроту і феромагнітних матеріалів. З лампами в цьому сенсі простіше. Вендор вибирає постачальника і закуповує у нього потрібні деталі, благо електровакуумних виробників зараз багато.

Фірма fezz audio, про підсилювачі якої піде мова, – дочірнє підприємство польської компанії toroidy. Це вельми авторитетний виробник трансформаторів, що постачає маститих розробників hi-fi і hi end. Таку продукцію можна знайти і в добротних аналогових компонентах lampizator, і в мегапродвинутих цапах mytek. Словом, на якості ключових елементів в fezz audio не економлять. Більш того, творці підсилювачів обговорюють з трансформаторниками особливості кожної своєї моделі.

Без бутафорії

Оскільки omega lupi призначений виключно для навушників, він напевно буде займати чільне місце поруч зі слухачем. При такому близькому контакті якість збірки і обробки не повинно викликати ні найменших питань. З іншого боку, інженери з невеликого польського міста ксенжино справедливо розсудили, що дорогі дизайнерські вишукування навряд чи принесуть їм успіх на ринку. І вибрали концепцію»максимум звуку за розумні гроші”. Так що зовнішнє оформлення вийшла простим, але на подив добротним. Тут все зручно, надійно і по справі.

Корпус-це плоский бокс, виконаний з товстої листової сталі і покритий міцною, приємною на дотик емаллю. На полірованій фронтальній накладці розташували два фрезерованих алюмінієвих барабанчика і фірмовий шильдик. Зверху підносяться чотири однакових пальчикових радіолампи. За ними розміщується великий металевий кожух, що приховує і екранує ті самі трансформатори-вихідний і живить. До речі, лампи теж можна прикрити гратчастим екраном, який йде в комплекті. Але ховати таку красу-просто гріх. Хіба що для захисту від пустотливих дитячих ручок або від не в міру жвавої прибиральниці.

Енергійний “тягнітолкай”

Функціональність підсилювача проста і мінімалістична. На фронтоні, крім регулювання гучності, встановлені гніздо під чвертьдюймовий джек і селектор імпедансу навушників. Апарат здатний працювати з навантаженням опором від 32 до 600 ом — інтервал дуже солідний. На задній панелі розмістили роз’єм живлення, лінійний вхід на» тюльпанах ” і вихід, дублюючий його сигнал. Така комутація дозволяє в будь-який момент почати слухати музику в навушниках або через колонки без чехарди з перетиканням проводів і перемиканням селекторів.

В плані схемотехніки omega lupi — двотактний підсилювач класу ав1. Кожен канал побудований на двох лампах pcl86. Це тріод-пентоди, практично вільні від мікрофонного ефекту і відмінно підходять для пушпульних каскадів.

Сильна сторона пентодного режиму — відносно високий коефіцієнт посилення, що допомагає уникнути дефіциту потужності. Небезпеку ж представляє загальна зворотний зв’язок, без якої тут не обійтися. Її невдала реалізація може помітно придушити звук. Так що від конкретної реалізації схеми і прямизни рук інженерів залежить багато чого.

Аналоги pcl86 в срср не випускалися, але на ринку не бракує в радіолампах виробництва югославії, польщі (polamp) або чехії (tesla). Важко сказати, які саме використовує fezz audio: маркування на колбах відсутня. Але це не так вже й важливо, оскільки на фабриці лампи проходять тестування і для кожного підсилювача підбираються по близькості параметрів.

Тонкощі опору

Паспортна потужність omega lupi становить 250 мвт — начебто не надто багато. Однак це значення не залежить від імпедансу і не впаде навіть при підключенні 600-омних навушників. А ось частотний діапазон вражає без всяких застережень: від 20 гц до 120 кгц при нерівномірності ачх, рівній -3 дб!

Тестовий сетап складався зі стаціонарного плеєра aurender acs100 і висококласного цапа mytek brooklyn dac+. Основними навушниками були обрані значні магнітопланари audeze lcd-2 classic. Для порівняння використовувалися відкриті динамічні “вуха” akg k712 pro, а також елітна модель audeze lcd-4z.

Селектор імпедансу на передній панелі повинен бути встановлений в положення low для 32-омних навушників. Mid виставляється на аксесуарах, що підтримують до 150 ом, а high — на тих, які мають більш високі значення опору. Як зазначено в інструкції, планарні моделі потрібно слухати на пресеті high. Забігаючи вперед, скажемо, що до низькоомних audeze це, схоже, не відноситься. У всякому разі, 70-омні lcd-2 classic, як і 15-омні lcd-4z, помітно краще грали на більш низьких установках. Незважаючи на формальне непотрапляння в нижню межу опору, «четвірки» з omega lupi звучали вкрай цікаво.

Гармонія драйву

Описати звук апарату можна так: по-ламповому пластичний і комфортний, але майже по-транзисторному швидкий і динамічний. У підсилювачах, побудованих за схемою push-pull, особливо важливо використання добротних тороїдальних трансформаторів. Вони можуть працювати з великими струмами при зниженому опорі обмотки, що і виливається в динамічне живе звучання. Той самий “теплий ламповий звук” у випадку з omega lupi виявився не тільки гармонійним, але і бадьорим. Ніякого протиріччя тут немає. Адже багато легендарних рокерів воліли лампові комбіки. А цілі покоління звукорежисерів десятиліттями зводили музику-від класики до панк — року-виключно на лампових пристроях.

Схоже, omega lupi створювався з прицілом на реальну звукову стилістику 60-х. Коли від апаратури чекали в першу чергу не теплою м’якості, але детальності і драйву, не позбавлених, зрозуміло, плавності і тональної гармонії. З цієї причини “омега” відмінно поєднується з магнітопланарними навушниками. По-перше, вони в змозі правильно розкрити високі, які володіють гідним для лампи дозволом. По-друге, планари на кшталт audeze lcd – 2 видають по-справжньому рельєфний саунд у вокальному діапазоні і, що особливо важливо, на басах.

Гітари і тарілки на знаменитому треку blue hotel кріса айзека звучать яскраво і дзвінко, але при цьому важко позбутися відчуття, що грає вінілова вертушка, — настільки природно і мелодійно подається вокал. » добре темперований клавір ” баха у виконанні гленна гульда перетворюється на справжню музичну пригоду. Звук енергійний і з великою кількістю тонких нюансів, але при цьому по-ламповому монолітний і комфортний.

Саунд у omega lupi світлий, тому до навушників, схильним підкреслювати вч, власникам пристрою варто ставитися з обережністю. Однак це не означає, що на інших частотах звукова енергетика знижується. Наприклад, блюзи джо бонамасси наповнені глибокими, відмінно структурованими басами. Словом, якщо не лінуватися експериментувати, а також уникати навушників з недостатньою роздільною здатністю або зміщеним тональним балансом, то підсилювач відгукнеться на рідкість живим і драйвовим ламповим звуком.

Технічні характеристики

максимальна потужність 2 х 250 мвт діапазон частот (-3 дб) 20 гц — 120 кгц імпеданс навантаження 32 — 600 ом нелінійні спотворення (thd) <0,3% лампи 4 х pcl86 споживана потужність 90 вт маса 9,5 кг

Підсумки

Omega lupi — якісно спроектований і зібраний ламповий підсилювач. Він здатний працювати з навушниками майже будь-якого імпедансу. Модель компанії fezz audio приваблює жанровою універсальністю і ненудним енергійним звучанням.