1 жовтня пк на windows хр, старі смартфони і playstations 3 можуть втратити доступ в інтернет

14

Більшість користувачів регулярно оновлюють операційні системи, купують нові комп’ютери і смартфони. Найчастіше, їх не стосуються складності з підтримкою обладнання і багато інших неприємностей. Наприклад, якщо ви купили ваш процесор 4 роки тому, то з високою часткою ймовірності не зможете встановити на нього нову операційну систему windows 11. Точно така ж ситуація і з мобільними телефонами: якщо у вас актуальне пристрій, на якому встановлена мобільна ос android 9 і вище, то хвилюватися нема про що. Але є люди бідні, або ті, хто використовує старий комп’ютер або смартфон виключно для робочих завдань. Вони роблять це нечасто, або вважають функціонал свого заліза достатнім, а знає не бачать сенсу брати щось новіше і потужніше.

Ми не будемо намагатися пояснити нашим читачам про важливість цифрових кореневих сертифікатів, обмежившись лише тим, що без такого ви не зможете користуватися мережевими службами. Так ось, сьогодні вночі кінцевий термін дії сертифіката компанії let’s encrypt, яким користуються старі комп’ютери на базі операційної системи windows хр, macos версії до 10.12.0, ios 10 і молодше, а також android 7. Взагалі, там цілий парк пристроїв, адже під удар потрапили старі системи на ubuntu до версії 16.04, ігрові приставки nintendo 3ds, а також playstations 3. Мало того, якщо ви є власником playstations 4, але ніколи не оновлювали її прошивку, то вас можуть чекати сюрпризи.

Одним словом, парк пристроїв, які вже сьогодні ввечері можуть зіткнутися з безліччю проблем, вкрай великий. Дія сертифіката identtrust dst root ca x3 добігає кінця, але, за словами представників let’s encrypt, для деяких користувачів все ж вихід є.

Так, смартфони на android 7 повинні перейти на сертифікат з крос-підписом, що дасть їм ще три роки роботи. Що до інших власників старих смартфонів, то їм рекомендується перейти на firefox, це дасть ті ж 3 роки. А взагалі сьогодні поширюється сертифікат isrg root x1 з кінцевим терміном до 2035 року, тому у власників нових систем проблеми настануть дуже нескоро. Взагалі спосіб отримання сертифіката isrg root x1 є навіть для старих пк. Для цього потрібно видалити непідтримуваний сертифікат з довіреного сховища. Ми не будемо тут цей спосіб описувати, оскільки багато хто не володіють достатніми знаннями користувачі можуть завдати шкоди своєму комп’ютеру. Важливо знати, що вихід є, ну а вирішити проблему допоможуть фахівці, або уважно читайте інструкцію.