Що таке блокчейн

7-18-2021

Коли створювалася ця стаття, в мережі bitcoin налічувалося вже 658 413 блоків — і я не здивуюся, якщо публікацій на тему ” що таке блокчейн?”коли-небудь стане стільки ж.  Поки автори намагаються на пальцях пояснити принцип роботи blockchain, я розповім, як створити найпростішу блокчейн-ланцюжок своїми руками прямо в блокноті. Також хочемо порекомендувати почитати що таке блокчейн на сайті https://uwim.io/ru , також тут багато корисних порад .

Але спочатку пропоную зануритися в історію питання — щоб зрозуміти, що це за технологія і навіщо вона потрібна. Ми, люди, дуже цінуємо впевненість у завтрашньому дні. Тому з давніх часів будь-яку домовленість намагалися зафіксувати в тексті і поставити підписи, а ще краще — печатки. А потім віддати один примірник підписаного договору на зберігання незалежній людині-зараз це нотаріуси. Такі заходи гарантують, що жодна сторона не змінить умови договору: підробка підпису трудовитратна і карається. А наявність примірника у третьої сторони і зовсім робить підробку безглуздою, оскільки в суді така змінена копія договору протиставлялася б двом оригінальним.

Практика надійна, але дуже вже трудовитратна. На допомогу повинні були прийти комп’ютери, але це сталося не так давно. Справа в тому, що тексти, скани, фотографії, що зберігаються в пам’яті пк, легко підробити, а то і зовсім видалити. Навіть якщо дуже значуща інформація розташовується на серверах відомих і шанованих компаній. Зокрема через це електронні гроші довгий час не сприймалися як спосіб зберігання і обороту великих сум.

До появи біткойнов тільки банки надавали клієнтам надійний спосіб оперувати великими сумами через інтернет. Вони під впливом регулятора брали на себе відповідальність за зберігання історії руху грошей, за їх безпеку, за те, що вони раптово не зникнуть з рахунку. Банківське пз вважається найнадійнішим. Але на серверах банку дані теж в принципі можна змінити. Остання перешкода на шляху ушлого співробітника банку, який вирішив скорегувати пару записів в базі даних — – це служба безпеки. Яка, втім, теж складається з людей.

Завдяки bitcoin з’явилася можливість надійно зберігати і переводити гроші онлайн, не боячись, що хтось зможе «поміняти пару цифр в потрібних місцях». У блокчейне неможливо підробити або видалити дані. І зауважте: банки стали найбільш зацікавленими споживачами технології!

Тепер нам потрібно чимось підписати цей блок. Для цього в блокчейне використовуються хеш-функції. Вони з’явилися задовго до блокчейна як ідейне продовження контрольної суми. Подивимося визначення контрольної суми з вікіпедії:»контрольна сума — деяке значення, розраховане по набору даних шляхом застосування певного алгоритму і використовується для перевірки цілісності даних при їх передачі або зберіганні”. Якщо простіше, то це якесь число, яке завжди однаково для одних і тих же даних.

Контрольні суми корисні при передачі даних по мережі. Якщо відправити пакет даних і його контрольну суму, то приймаюча сторона може заново обчислити контрольну суму отриманого пакета і порівняти її з тим значенням, яке прийшло. Якщо вони збігаються-з імовірністю 99,99% (і більше, в залежності від розміру пакета і алгоритму) дані в цілості. А якщо контрольні суми відрізняються-значить, дані пошкоджені.

Розглянемо найпростіший приклад. Припустимо, при переїзді все ваше майно помістилося в 20 коробок. Число 20-це примітивна контрольна сума. Якщо при вивантаженні коробок в новому місці їх кількість хоча б на 1 більше або менше 20 — значить, щось пішло не так. Втім, число 20 теж не дає гарантій, але вселяє базову впевненість. А ось якщо взяти окремо порядковий номер, вага, розміри кожної коробки, все це певним чином скласти, то отримана контрольна сума стане більш надійною.