Випущена тестова партія європейських високопродуктивних risc-v процесорів epi epac1.0

19

Наявність власних високопродуктивних процесорів і супроводжуючої їх технічної інфраструктури — в сучасному світі питання стратегічного значення для будь-якої сили, що претендує на перші ролі. Консорціум european processor initiative (epi), протягом довгого часу працював над створенням потужних процесорів для потреб євросоюзу, нарешті, отримав перші вагомі плоди.

Про проект epi ми неодноразово розповідали читачам в 2019 і 2020 роках. Зокрема, в 2020 році до консорціуму з розробки потужних європейських процесорів для систем екза-класу приєдналася sipearl. Але сьогодні досягнута перша серйозна віха: epi, що налічує на даний момент 28 членів з 10 європейських країн, нарешті отримав першу партію тестових зразків процесорів epac1.0.

За попередніми даними, первинні тести нових чіпів пройшли успішно. Процесори epac мають гібридну архітектуру: в якості базових обчислювальних ядер загального призначення в них використовуються ядра avispado з архітектурою risc-v, розроблені компанією semidynamics. Вони об’єднані в мікро-тайли по чотири ядра і доповнені блоком векторних обчислень (vpu), створеним спільно барселонським суперкомп’ютерним центром (іспанія) і університетом загреба (хорватія).

Будова кристала epac1.0

Кожен такий тайл містить блоки home node (інтерконект) з кешем l2, що забезпечують когерентну роботу підсистем пам’яті. Є в складі epac1.0 і описаний нами раніше тензорно-стенсильний прискорювач stx, до створення якого доклав руку відомий інститут фраунгофера (fraunhofer iis). Доповнює картину блок обчислень зі змінною точністю (vrp), за його створення відповідала французька лабораторія cea-list. Всі прискорювачі в складі нового процесора пов’язані високошвидкісною мережею, що використовує serdes-блоки від extoll.

Перші 143 екземпляри epac зроблені на потужностях globalfoundries з використанням 22-нм техпроцесу fdx22 і мають площу ядра 27 мм2. Використовується упаковка fcbga 22×22. Тактова частота невисока, вона становить всього 1 ггц. Частково це наслідок використання не самого тонкого техпроцесу, а частково обумовлено тестовим статусом перших процесорів.

Але новонароджений cpu життєздатний: він успішно запустив перші написані для нього програми, в числі іншого, відповівши традиційним ” 42 ” на головне питання життя і всесвіту. Очікується, що наступне покоління epac буде проводитися з використанням 12-нм техпроцесу і отримає чиплетную компоновку.

Новим авторам.