Викликають ігри агресію? Чому дослідження на цю тему безглузді

385

«Викликають ігри агресію?» – одвічне питання, який час від часу піднімається в індустрії. Популісти, політики, церковні діячі по всьому світу дуже люблять кидати каміння у геймерів і говорять, що ігри викликають агресію і їх треба заборонити. У свою чергу, прихильники ігрової індустрії пробивають собі голови фейспалмами, коли чують такі тези. На думку редактора Kotaku Джейсона Шрейера на сьогоднішній день в наукових дослідженнях ще не було результатів, які задовольняли б точку зору, що ігри породжують насильство.

Минулого тижня сайт Polygon запостив новину про публікацію нового наукового дослідження від Американської асоціації психологів [ААП], де вони прийшли до висновку, що між агресією і жорстокими відеоіграми є певна зв’язок.

«Дослідження демонструють зв’язок між жорстокими відеоіграми і зростанням агресії, агресивним поведінкою, агресивним афектом, а також зниженням просоціальної поведінки, емпатії та чутливості до агресії», – йдеться у звіті дослідження.

З ААП важко не погодитися, адже ми знаємо, що вони не якась ноунеймавая організація, яка несподівано випустила «одкровення про ігри». Однак, якщо придивитися до самого дослідження, то виникне низка питань.

Так, опублікований асоціацією текст не є новим дослідженням, а всього лише загальним оглядом досліджень на цю тему зроблених у період з 2013 по 2015 рік. Крім того, що в ньому вчені проаналізували декілька публікацій в наукових журналах, вони також вивчили чотири метааналізу, в яких намагалися виявити закономірність між агресивною поведінкою і жорстокими іграми. Редактор Kotaku стверджує, що у всіх цих роботах є помилки і наводить кілька аргументів.

Як вимірюється агресія?

Сторонній спостерігач може задатися питанням –як можна визначити, що одна людина більш агресивний, ніж другий? Як взагалі вимірюється таке емоційний стан як агресія? Що ж, в дослідницьких роботах використовувалися такі тести:

  • Тест «коротка історія» – людині дають бланк, на якому описана коротенька ситуація [«Водій врізається в машину Боба. Він виходить з машини і підходить до водія»] і просять продовжити її.
  • Тест «шум». Суб’єкта просять натиснути на кнопку, що активує дуже неприємний шум, який направить його іншому суб’єкту. Після, оцінюється, якою він доставляє дискомфорт і з якою інтенсивністю.
  • Тест «гострий соус» – одного випробуваного просять дати іншому порцію гострого соусу, і оцінюють, грунтуючись на тому, скільки соусу він дав, і наскільки він був гострим.

Інші тести просто складаються з того, що випробуваним роздають анкети, де просять розповісти, почувають вони себе агресивніше після гри чи ні. Скоріше всього, подібні тести змушують вас запитливо підняти кинь. Агресія – це неоднозначне психологічний стан, якщо я злюся кілька секунд на гру або на шоу по телику – хіба я агресивний із-за цього? Це можна виміряти тільки довільним чином.

Ніхто не дивиться на короткострокові та довгострокові ефекти

Ще одна проблема всіх цих досліджень у тому, що вони вимірюють агресію геймерів відразу після сеансу гри. Навіть якщо ви вважаєте, що тести це непоганий спосіб вимірювати рівень агресивності, на практиці все виходить інакше. Якщо ви батько, вас буде турбувати те, як ігри можуть вплинути на дитину в довгостроковій перспективі. І як раз на останньому звіті ААП немає робіт, які розглядали цю проблему протягом довгого періоду часу.

«Тим не менш, розглянуті нами метаанализы практично не включають в себе дослідження вплив ігор на агресію в довгостроковій перспективі. Не розглядається в них і різні часові моменти, які б могли сказати, розвивають чи відеоігри з рясним насильством агресивність протягом довгого часу».

Таким чином висновок ААП про те, що між агресією і відеоіграми існує зв’язок може вводити в оману. І насправді вони прийшли до висновку, що існує зв’язок між іграми та короткострокової злістю.

Ніхто не замислюється про суперництво

Багато досліджень розглянуті ААП у звіті присвячені широкому колу тайтлов з рясним насильством – Mortal Kombat або GTA. Дослідники поділяють випробовуваних на дві групи: одна грає в ті самі Mortal Kombat і GTA, а інша в нешкідливі проекти. Ось тільки ніхто не враховує важливий фактор конкуренції між гравцями.

Ще в 2013 році вчені з Університету Брока опублікували об’ємне довгострокове дослідження [у ньому брало участь 1492 підлітків протягом чотирьох років] в якому перевірялося вплив насильницьких конкурентних і насильницьких неконкурентних, а також ненасильницьких неконкурентних ігор. Вони виявили за підсумком, що суперництво набагато більше впливає на мозок людини.

«Ми виявили, що після двох годин гри в день в проект, де є змагання з іншими гравцями, у випробовуваних підвищується рівень агресивності протягом часу» – розповів Шрейеру один з авторів дослідження Брок Підлогу Адачі – «В той час як ігри без насильства і без суперництва не викликають подібного. Це наштовхує нас на думку, що ігри ніяк не впливають на загальний рівень агресії людини, чого не скажеш про постійному суперництві, яке подібні речі викликає».

Адже В цьому є сенс, згодні? Що буде більше дратувати вас, смерть від натовпи прибульців в жорстокій Gears Of War або програш своєму братові ненасильницької Mario Kart, який потім пів дня буде знущатися над вами, нагадуючи, що він краще?

Закінчує пан Шрейера наступним чином:

«Всі ці питання і суб’єктивність наукових досліджень, які роблять неоднозначні висновки, і неправильно викладаються, все більше переконують мене в тому, щоб уникати подібні репортажі та прес-релізи. Просто зараз недостатньо досліджень або правильної методології, щоб прийти до вірних наукових висновків. Наступного разу, коли будете читати матеріали про зв’язки агресії і відеоігор – майте це на увазі.

Джерело: http://sokal-shop.net.ua/