The Path – легенда інді ігор

294

У 2009 році на світло вийшла одна з найбільш легендарних інді гри – The Path. Тоді, на початку нового десятиліття, інді сприймалися зовсім по іншому. Вони були чимось «не таким». Арт-хаусом від світу ігор, де розробники намагалися донести свої ідеї або думки. Сьогодні ми маємо досить хороші інді, які не можна назвати гейм арт-хаусом – і це добре. Використання всіма однієї концепції могло б призвести до занепаду самого поняття інді ігор. Однак The Path була істинним обличчям неформального підходу до геймдизайну у всьому, і я впевнений, надихнула багатьох людей. Я хочу описати вам геймплей The Path, а після цього проаналізувати його.

Страшна казка з сумним кінцем

В основі The Path лежить класична історія про червону шапочку, яка повинна віднести бабусі кошик з пиріжками. Проте це єдине, що ріднить гру і першоджерело. Для початку – у нас не одна головна героїня, а шість. Всі вони сестри, але при цьому різного віку, зі своїми поглядами на життя, переконаннями і проблемами. І саме з кожною із них, ми повинні пройти її особистий шлях. В початку гри всі дівчата стоять в одній великій червоній кімнаті, і ми вибираємо одну з сестер, яка і буде відносити передачку.

Геймплей починається з того, що обрана героїня виявляється на невеликий стежці, що веде вперед. Її оточує темний ліс з нескінченними просторами. На фоні грає прекрасний саундтрек.

З’являється напис «Не сходь з стежки». І ви можете так і зробити, йти вперед і за дві хвилини дійти до будиночка бабусі. А після повторити це з іншими сестрами. Але правила існують, щоб їх порушувати, так адже? Так і треба вчинити.

І це буде правильне рішення. Вірне, але на жаль, ви змусите свою героїню страждати… У цієї гри немає справжнього щасливого кінця, проте The Path і не про щасливий кінець, а про те, що вже відбулося.

Звір у лісі

Коли ми ступимо в ліс, то почнеться головна частина геймплея – ми просто будемо ходити по ньому. Може здатися, що це безглуздо, але в цьому вся суть гри. В лісі ми знаходимо різні локації, які так чи інакше пов’язані з героїнею під нашим управлінням. Це може бути залите сонцем поле, стіна з отворами від куль та гільзами навколо неї, старий парк зі скрипучими гойдалками, самотньо стоїть грамофон або ванна. З кожної з цих речей героїня може взаємодіяти або прокоментувати побачене.

В The Path чудовий наратив. Дивлячись на те, як веде себе в цьому місці головна героїня, що вона говорить – ми дізнаємося її історію, характер, чому вона така і чого хоче від життя. Рубі – 15 років, дівчина з сумними очима, яка сприймає світ через призму депресії, все життя вона відчуває себе потихеньку увядающим квіткою. Кармен – 17 років, у неї почалася юність, вона відчуває себе фатальною дівчиною, якій підвладне все. Робін – 9 років, маленький і наївний дитина, яка ще не уявляє, яким жахливим може бути цей світ. І так далі. Сестри ніяк не схожі і саме з-за цього ти хочеш дізнатися кожну краще.

Тут немає діалогів або прямого оповідання – воно з’являється безпосередньо в процесі гри у вашій голові і в уяві. Іноді вам потрібно просто залишити героїню без нагляду, щоб вона почала взаємодіяти з оточенням.

І коли ви знайдете всі можливі для сестри предмети, настане головний момент. Ви ж не думаєте, що в цьому лісі тільки ви? У кожної сестри є свій власний вовк, з якими доведеться зустрітися. Він не обов’язково виглядає як справжній вовк і постане перед сестрою в залежності від того, ким вона є.

Це може бути хлопець, схожий на бунтаря, дроворуб, примара чи молодий піаніст з сивим волоссям. Це зустріч і стає фатальною для наших героїнь, адже якщо вони взаємодіють зі своїм вовком, то метафорично вмирають.

Будинок сповіді

Після того, як героїня зустрічає вовка, вона опиняється на землі перед будинком бабусі. У ньому вона зустрічає всі свої страхи, бажання, важливі життєві події, і врешті-решт, свою смерть. Ніби все життя проноситься перед очима, а душа перед цим проходить весь шлях того, ким вона була, перед тим як піти в забуття.

Усього цього можна уникнути, завдяки одному важливому персонажу –Дівчинці в Білому. Граючи за кожну сестру, ви завжди можете знайти в лісі дівчинку в білому платті. Він буде грати з вами, а після цього візьме за руку і знову виведе на дорогу, тим самим намагаючись врятувати вас.

Чим далі в ліс, тим глибше таємниці

А тепер прийшов час провести аналіз The Path. Що все це значить? Версій кілька. Вся гра – це одна велика метафора на смерть, проблеми на життєвому шляху і помилки. Як я вже говорив, кожна дівчина має своїм характером і саме від нього залежить те, що її гризе.

Коли героїні вступають у ліс, який так і манить, вони занурюються в історію свого життя, зустрічаються лицем до лиця зі своїми проблемами. Так, наприклад, у Рубі на нозі є кріплення, який вона носить більшу частину життя. В лісі ми натикаємося на інвалідну коляску, на яку вона сідає і довго сидить, а також знаходимо розбитий автомобіль. Так ми дізнаємося, що, можливо, в дитинстві вона потрапила в автокатастрофу, яка зробила її інвалідом і не дає їй спокійно жити.

Скарлет, [яку задумували як персонажа фільмів Инграма Бергмана], сідає на лавочку біля амфітеатру і починає розмірковувати про те, що природа – це хаос і безлад, який важко контролювати. Це відсилання на те, що їй 20 років довелося взяти на себе відповідальність в турботі про інших сестер. А вона не була готова до цього хаосу.

Кармен знаходить предмети, які підкреслюють, що хоч вона всіма силами намагається привернути увагу до своєї зрілості вона ще не доросла людина.

Не менше символічною у кожної дівчини і смерть від лап вовка, так як вона відображає найбільші переживання. Так, Джинджер, яка описана як пацанка, починає грати у квача з дівчинкою в червоному платті. Вона не встигає схаменутися, як гра стає все жорсткіше і перетворюється на побиття. Вважається, що вона завжди боялася і заперечувала своє дорослішання, бажаючи вічно залишатися дитиною. А коли така людина стикається з проблемами впоратися з ними особливо важко і боляче.

Будинок бабусі – це місце, де все складається в одну цілісну картину. Історія життя. Особистий шлях, боротьба з проблемами і погибель. Це сюрреалистичное подорож, де все пролітає перед очима. І саме в ньому ти усвідомлюєш, що все це час грав за людину, який постраждав від своїх страхів і бажань.

Це сама популярна концепція роз’яснення сюжету, однак я бачу тут ще один підтекст. А саме наслідки замовчування. Все наше перебування в лісі та зустріч з вовком – це може бути неприємна правда, яку люди намагаються ігнорувати. Адже ти усвідомлюєш свої проблеми, тільки якщо аналізуєш їх. Коли на стежці з’являється фраза «Не сходи с стежки» це ніби сигнал стоп. «Стій, не кажи нікому, все в порядку, немає ніяких проблем. Зроби вигляд, що ніяких проблем не існує».

І якщо дивитися під цим кутом на гру – тут вам і проблема, коли дитина боїться комусь говорити про зміни в своєму організмі, табу на розповіді про зґвалтування, замовчування домашнього насильства, агресія суспільства. Кожна історія сестри – глибоко особиста і дуже сумна. А смерть від лап метафоричного вовка – це як наслідок того, що ти умалчиваешь, а будинок бабусі – внутрішні переживання.

І тут є важливий момент. Якщо все сестри помруть, відкриється секретний персонаж. Та сама Дівчинка в білій сукні. Ми беремо її під контроль і йдемо в будинок до бабусі, де і зустрічаємо її в ліжку. І ось ця зустріч не закінчується смертю. Після, ми повертаємося в кімнату, де вибирали сестер і вони по одній повертаються.

The Path – це океан, в якому можна шукати багато сенсу. І так і не знайти точну відповідь. Це одна з найпрекрасніших інді гри, в яку ви зобов’язані пограти якщо цінуєте неоднозначність, незвичайне оповідання і медитативний геймплей.

 

Джерело: http://pcforsage.com.ua/