Співробітники blue origin зізналися, що бояться летіти на космічних кораблях власної компанії

11

Група діючих і колишніх співробітників blue origin опублікувала відчайдушний відкритий лист, в якому фахівці заявили, що ніколи не стануть літати на кораблях компанії, оскільки не вважають, що ті досить безпечні.

Businessinsider.com

Сам мільярдер джефф безос (jeff bezos), який заснував blue origin в 2000 році, відправився в космос на кораблі new shepard в цьому липні і успішно повернувся. Після цього компанія почала продаж квитків на рейси для космічних туристів. Очікується, що четверо “цивільних” відправляться в космос 12 жовтня. При цьому у відкритому листі заявляється, що керівництво аерокосмічного бізнесу нехтує безпекою співробітників для того, щоб «домогтися прогресу для джеффа» і надмірно форсує новий запуск.

За даними видання business insider, відомий тільки один з авторів листа-олександра абрамс( alexandra abrams), свого часу очолювала в компанії службу комунікацій з персоналом. Своєрідне есе опубліковано на цьому тижні на порталі lioness, при цьому заявляється, що в його написанні брали участь ще 20 осіб. Імена невідомі, хоча телеканал cbs news стверджує, що спілкувався з п’ятьома з них. Додатково blue origin звинувачують у заохоченні культури сексизму, домагань і нетерпимості до чужих думок.

Відомо, що корабель new shepard вже здійснив 15 успішних польотів без людей на борту і один — з командою, очолюваною самим безосом. Ракета має систему екстреної евакуації, здатну відстрелити капсулу з пасажирами подалі від носія в разі можливих інцидентів. Тим не менш, в листі стверджується: «на думку інженера, який брав участь у написанні цього есе, blue origin пощастило, що до цих пір нічого не сталося. Багато хто з авторів есе стверджують, що вони б не полетіли на кораблі blue origin». Як повідомляє cbs, відповідні побоювання підтвердили колишні співробітники компанії і заявили, що ніколи не полетіли б на подібних кораблях.

У відповідь blue origin опублікувала власну заяву, згідно з якою абрамс «була звільнена з вагомих підстав два роки тому після неодноразових попереджень у зв’язку з проблемами, пов’язаними з положеннями про експортний контроль». Сама абрамс заперечує, що отримувала будь-які попередження.

Businessinsider.com

Цього літа компанію покинули 17 провідних інженерів, багато — протягом тижня після польоту безоса. Причини звільнень невідомі. Згідно з рейтингом компанії glassdoor, 19% співробітників blue origin підтримують свого главу — боба сміта (bob smith). Для порівняння, главу spacex ілона маска (elon musk) підтримали 92% співробітників, а главу united launch alliance торі бруно (tory bruno) — 77 %.

В blue origin також заявили: «ми дотримуємося стандартів безпеки і вважаємо, що new shepard — найбезпечніший космічний корабель з коли-небудь розроблених або побудованих».

Тим часом у відкритому листі співробітників стверджується, що тільки в 2018 році в компанії було зроблено більше 1000 доповідей про проблеми з ракетними двигунами, але вони так і не були розглянуті. Крім того, blue origin нібито регулярно відхиляла запити на залучення додаткових інженерів, інших співробітників або нові витрати, додаючи завдань командам, занадто маленьким, щоб ефективно виконувати їх. «співробітником часто говорять бути акуратніше з грошима джеффа, не просити більшого і бути вдячними”, – йдеться в есе.

Космічний політ-завжди ризиковане заняття. За наявними даними, близько 1% пілотованих польотів в сша закінчуються інцидентами з летальними наслідками, це приблизно в 10 000 разів небезпечніше, ніж літати на комерційному авіалайнері. Відомо, що зараз безпеку пасажирів приватних космічних польотів не регулює жодне державне агентство країни, єдине завдання федерального управління цивільної авіації (faa) — переконатися в тому, що запуски ракет безпечні для людей на землі і не становлять небезпеки для інших літальних засобів. Проте в faa заявляють, що» розглядають ” відкритий лист.