Швидко розряджається батарея на ноутбуці – що робити?

46

Доброго дня. Найбільшою проблемою переносних ПК є обмежений ресурс акумуляторів. Особливо неприємно, коли швидко розряджається батарея на ноутбуці, і непросто визначити причину. А їх може бути кілька. Пропоную розібратися в темі.

ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Елементарний знос
  • Драйвери
  • Хто «краде» заряд?
  • Проблеми з охолодженням
  • Ще парочка корисних речей

Елементарний знос

Не варто відразу ж ламати голову над пошуком несправності, а слід перевірити рівень зношеності. Навіть якщо Ваш пристрій не старе, слід скористатися цією порадою, оскільки навіть нові лептопи при неправильному режимі зарядки можуть швидко «втрачати сили».

Існують різні способи перевірки, але я рекомендую самий достовірний і простий – за допомогою програми AIDA64. Незважаючи на те, що утиліта платна, Вам буде достатньо встановити її з пробним періодом для перегляду потрібної інформації.

Після установки слід перейти ліворуч у вкладку «Комп’ютер», а в ній є пункт «Електроживлення». Вибравши його, праворуч побачите потрібні дані. Конкретно цікавлять значення, зазначені стрілками на скріншоті нижче. Думаю, коментарі тут зайві:

Шляхом нескладних арифметичних розрахунків можна зрозуміти, чому ноутбук став швидко розряджатися – замість 6 годин працює всього 2, приміром.

Але якщо акумулятор не сильно зношений, то переходимо до розгляду інших причин.

Драйвери

Це може здатися дивним, але при відсутності певних драйверів пристроїв відбувається неправильне управління живленням. Таке часто відбувається, коли Ви замість скачування «дров» з офіційних ресурсів використовуєте всякі універсальні складання. Мало того, що деякі елементи можуть виявитися несумісними з Вашими апаратними модулями, так ще й підчепити вірус можете.

Багато виробники лептопів надають користувачам набір передвстановлених утиліт, керуючих енергоспоживанням. Їх можна знайти на офіційних сайтах. Зазвичай вони мають назву на зразок «Power Management» або «Energy Management». Також варто встановити драйвер ACPI, оновити програмне забезпечення материнської плати.

У деяких випадках має сенс оновити BIOS, якщо в документації на ресурсі виробника зазначено, що даний апдейт допоможе усунути проблеми з харчуванням. Уважно читайте інструкції. Якщо вони англійською, користуйтеся перекладачами або задавайте запитання мені особисто в коментарях.

Хто «краде» заряд?

Якщо Ви дійшли до цього місця, означає, що Вам не вдалося з’ясувати, чому швидко розряджається акумулятор на ноутбуці. Пора розібратися з додатками, які витрачають багато енергії. Найчастіше, вони висять в автозавантаженні і потай «вбивають» батарею. Такі програми активно обмінюються інформацією з жорстким диском, навантажує процесор. Сюди можна віднести антивірусне ПЗ, софт для скачування з торрентів, оптимізатори пам’яті і навіть віруси.

Швидко розряджається батарея на ноутбуці – що робити?

Спочатку раджу переглянути список автоматичного запуску. Як це зробити – дізнайтеся з моєї публікації. Подивіться вкладку «Автозавантаження» Диспетчер пристроїв (скріншот вище). Після цього можна запустити перевірку на предмет виявлення шкідливих елементів. Раджу використовувати DrWeb Cure It.

Намагайтеся відкривати поменше вкладок в браузері, використовуйте розширення для блокування реклами. Все це продовжить життя пристрої.

Проблеми з охолодженням

Якщо Ви рідко чистіть ноут (чому?), то є ймовірність, що всередині зібралося багато пилу, вентиляція не справляється з покладеними на неї функціями, «залізо» перегрівається. Як результат, щоб виконати певні операції, процесору або графічному адаптеру доводиться працювати інтенсивніше. А це ще одна з причин швидкої «смерті» акумулятора.

Швидко розряджається батарея на ноутбуці – що робити?

Прислухайтеся до шуму вентилятора (кулера). Якщо він працює на великих обертах практично весь час, значить пора задуматися про очищення. Рекомендую прочитати цю статтю, щоб краще увійти в курс справи.

Ось ще корисні матеріали по темі:

  • Причини перегріву процесора з новою термопастою
  • Комп’ютер вимикається сам по собі: що робити?
  • Залили ноутбук: як врятувати?

Ще парочка корисних речей

Швидко сідає батарея на ноутбуці? Якщо використовуєте Windows 10, то у параметрах системи перейдіть на вкладку «Батарея». Праворуч побачите деяку інформацію про стані. Плюс є можливість автоматичні включити режим енергозбереження. Налаштування дуже прості:

Швидко розряджається батарея на ноутбуці – що робити?

В будь-якій версії ОС від компанії Microsoft доступні опції живлення, дозволяють створювати власні схеми. Просто відкрийте «Панель управління» (натисніть Win + X , виберіть відповідний пункт) і в переліку параметрів знайдіть Електроживлення:

Швидко розряджається батарея на ноутбуці – що робити?

Намагайтеся встановити оптимальну яскравість екрану, активуйте відключення дисплея після тривалої бездіяльності. Прослідкуйте, щоб при закритті кришки пристрій відключалася (буває так, що акумулятор ноутбука швидко розряджається через прихованої активності жорсткого диска).

Якщо у Вас відомі інші причини і способи економії, будь ласка, поділіться ними в коментарях. Буде цікаво не тільки мені, але і читачам блогу «IT Технік», які хочуть знати, чому швидко розряджається батарея на ноутбуці.

З повагою, Віктор!