Що таке біткоіни

11-6-2021

Що таке біткоіни простою мовою

Якщо ви вперше звернули увагу на криптовалюта, в цьому світі стільки незрозумілих термінів — блокчейн, халвінг, майнінг.  У цій статті ми пояснимо, як працює біткоіни, простими словами

Якщо ви тільки починаєте вивчати криптовалюта, від великої кількості термінів може закрутитися голова. Всі ці блокчейни, децентралізації, кити, майнери, холодні гаманці або навіть пампи з дампами — відчуття, що ви опинилися на вечірці чи то програмістів, чи то божевільних. Через технічну складність і незвичну термінологію поріг входження в світ кріптоінвестіцій невиправдано високий. Ми не згодні з таким станом речей і в цьому матеріалі пояснимо основні принципи роботи біткоіни простою мовою, якою говорять звичайні люди, а не сатоши накамото або віталік бутерін. Також рекомендуємо почитати что можно купить на биткойн на сайті , тут найкращі поради .

Що таке bitcoin

Для початку розповімо, що взагалі таке біткоіни простими словами. Це перша і флагманська криптовалюта-тобто цифрові гроші, які працюють без регулятора (наприклад, центрального банку) і в принципі без державної участі. На чолі біткоіни немає будь-якої людини або організації, які б несли відповідальність за валюту.

Щоб знайти відповідь на питання, чому так вийшло, спробуємо залізти в голову до творця біткоіни, відомому під псевдонімом сатоши накамото. Цілком можливо, що під ним ховалася і група людей, але це зараз не так важливо. У 2008 році, коли грянула економічна криза, під ім’ям накамото вийшла стаття, яка швидше нагадує маніфест. У документі описується світ майбутнього, в якому кожна людина може перевести гроші іншому через інтернет. Ніяких банків, ніяких paypal або інших платіжних систем — цифрові гроші просто списуються в однієї людини і надходять іншому без посередників.

У статті накамото зазначено, що біткоіни буде вигідно відрізнятися від традиційної системи низькою комісією при здійсненні платежів. Банки – справа недешеве, їх керуючі витрачають величезні гроші на безпеку і утримання офісів. І найчастіше ці витрати оплачують клієнти банків. Сатоши ж, створюючи біткоіни, бачив майбутнє без третьої сторони, яка пропонує посередництво в обмін на частину грошей.

З ідеологічною частиною біткоіни розібралися, тепер поговоримо про технічну. Для створення першої криптовалюта творцям довелося написати близько 30 тисяч рядків коду. В основі біткоіни лежить ще одна унікальна розробка-блокчейн. Грубо кажучи, це така відкрита база даних, в якій міститься інформація про всі транзакції біткоіни між різними користувачами.

Кілька записів про перекази грошей об’єднуються в блок і прикріплюються до інших, звідси і назва блокчейн, яке можна перевести як «ланцюжок блоків». Вона веде свій початок від найпершої транзакції, проведеної в мережі. Нові блоки в блокчейн додаються після вирішення складної криптографічної задачі, для чого потрібні величезні обчислювальні потужності. Перша машина, яка представила правильне рішення, отримує нагороду у вигляді біткоіни. Цей процес називається майнінг.

Скільки біткоіни в світі зараз

Максимальне число біткоіни, які можуть існувати в мережі, обмежена 21 мільйонами. Вперше криптовалюта заробила в січні 2009 року, і з тих пір було видобуто вже більше 18,7 млн біткоіни. Таким чином, намайнити можна тільки близько 3 млн біткоіни. Не можна забувати, що з часом складність створення блоків зростає, і навіть з урахуванням збільшується потужності процесорів експерти припускають, що останній біткоіни добудуть тільки до 2140 року.

Обмежена емісія серед прихильників біткоіни вважається прогресивним заходом. На їхню думку, це частково захистить систему від інфляції — не можна в будь-якому момент надрукувати більше грошей, як це роблять центральні банки, коли переходять до політики кількісного пом’якшення. У той же час біткоіни в перспективі може досягти дефіциту, через що кожна монета виросте в ціні. Один з останніх прикладів такого зростання-вартість дезінфікуючого засобу для рук і захисних масок злетіла під час пандемії коронавірусу. Це сталося, тому що попит виріс, а пропозиція залишилася незмінною.

1 повернемося до 18,7 млн біткоіни, які вже випущені в обіг. Незважаючи на те, що всі вони здобуті і технічно знаходяться в мережі, далеко не всі вони доступні і активні. Близько 10% загального запасу (1,8 млн біткоіни), за даними аналітичної компанії glassnode, не переміщали вже більше десяти років. Частина існуючих біткоіни була вкрадена, а безповоротні втрати криптовалюта в 2017 році оцінили в суму від 2,7 до 3,7 млн.

Як вмирають біткоіни

Факт зникнення біткоіни викликає подив: як монети можуть просто прірву, причому в таких величезних кількостях?

Насправді втратити криптовалюта досить просто-доступ до неї можна отримати за допомогою особливого ключа. Відповідно, кожен втрачений або забутий ключ поповнює запас канули в лету монет. Ситуацію ускладнює і те, що в системі біткоіни не можна відновити загублений ключ, а тому втрата найчастіше безповоротна.

Історія ціни біткоіни по роках

Графік ціни біткоіни за останні 10 років нагадує американські гірки — з різкими підйомами, такими ж спадами і періодами коливання. Перший пік ми подолали в 2017 році, коли вартість криптовалюта подолала позначку в $18 200, за чим послідував спад. А з осені 2020 року графік знову кинувся вгору, поки в квітні не дійшов до рекордної позначки в $64 300. Після цього нас теж чекав спад. На початку травня криптовалюта спробувала було знову підібратися до $60 000, але на момент написання статті їй це не вдалося.

Після всіх цих рекордів складно повірити, що в травні 2010 року цілий біткоіни, який зараз коштує десятки тисяч доларів, можна було купити за частку цента. Саме тоді була здійснена перша покупка за біткоіни — програміст лазло хеніц, який брав участь у створенні коду криптовалюта, купив дві піци за 10 000 btc. За тим курсом вони коштували близько $40. Природно, він не придбав піци безпосередньо біля ресторану, а просто переклав біткоіни іншій людині, який замовив піцу. Зараз сума, яку програміст витратив на піцу, становила б більше $450 млн.

Інші ж більш грамотно скористалися криптовалюта і сколотили на ній цілий статок. Наприклад, брати кемерон і тайлер вінклвосси, які в 2004 році подали в суд на творця facebook марка цукерберга за крадіжку ідеї соціальної мережі. Сторонам вдалося досягти угоди, і близнюки отримали від мільярдера компенсацію в $65 млн.частину отриманих грошей — $11 млн — вони в 2013 році вклали в біткоіни, який тоді коштував $120. А вже через чотири роки інвестиції братів зросли більше ніж на 10 000%.