Робимо windows 10 ltsc 2021 ідеальною ос — інтегруємо microsoft store і uwp-додатки

30

За пост нараховано винагороду

Цей матеріал написаний відвідувачем сайту, і за нього нараховано винагороду.

Одна з головних претензій до windows 10 ltsc полягає в тому, що функції цієї версії windows 10 помітно урізані в порівнянні зі звичайною: в ній немає магазину додатків microsoft store, а також немає більшості uwp-додатків, багато з яких роблять роботу в windows 10 набагато зручніше. По правді кажучи, список претензій від експертів помітно ширше і саму грамотну і аргументовану статтю про те, що використовувати windows 10 ltsc на звичайному пк сенсу немає, написав вадим стеркін — “10 міфів windows 10 ltsc, які ніколи не помруть”.

Реклама

Основний посил статті-деяка відсталість версії ltsc в технічному плані від звичайної windows 10 pro, уявна стабільність в порівнянні зі звичайними версіями, адже кодова база у цих ос однакова. А додатково згадується те, що” сміття ” у вигляді встановлених додатків в звичайній windows 10 pro можна легко відключити.

З моменту виходу статті, присвяченої windows 10 ltsc версії 1809, пройшло вже кілька років і за цей час відбулися зміни, які дещо перерозподілили баланс сил між версіями. По-перше, в плані актуальності windows 10 ltsc 2021 нічим не відрізняється від windows 10 pro версії 21h2 і містить всі оптимізації під сучасні процесори.

По-друге, звичайна windows 10 pro за останні роки помітно “розпухла”, і накопичила в собі не тільки встановлені додатки, але і купу рекламного сміття і “чудових функцій”, які не тільки дратують і займають місце на екрані, але і знижують можливість системи до швидкого відгуку і стабільній роботі. Адже це сотні взаємозалежних процесів, кожен з яких може аварійно завершитися, зависнути, перезапуститися, викликавши всіма ненависний “гурток очікування” на робочому столі або фриз в грі.

Так, це можна вичистити руками, як авгієві стайні, ризикуючи втратити стабільність або зовсім угробити систему, про що я недавно писав у блозі “оптимізуємо windows 10 версії 21h2 — швидко, ефективно і безпечно”. Ступінь отриманого результату буде прямо залежати від прямоти ваших рук і витраченого часу. Але навіщо, якщо вже є максимально вичищена від сміття і протестована в microsoft версія windows 10 ltsc 2021?

Але залишається ще пара проблем. Під кожною статтею про windows 10 ltsc я постійно бачу коментарі: “а як же без microsoft store?”, “ви позбавляєте себе можливості пограти в forza horizon 4!”. Для звичайного користувача і геймера відсутність в windows 10 ltsc microsoft store – головна перешкода для її використання. Друга проблема-відсутність uwp-додатків, серед яких є корисні і зручні, наприклад, “записки”, “будильники і годинник” або “ваш телефон”. І все частіше специфічний софт для материнських плат або ноутбуків випускається тільки в uwp вигляді.

Реклама

І якщо ми зможемо інтегрувати microsoft store і uwp-додатки в windows 10 ltsc 2021, то отримаємо ідеальну windows 10 – без рекламного сміття і купи непотрібного софта, при цьому нічим не обмежену в плані функціоналу. Способів інтегрувати microsoft store в windows 10 ltsc існує кілька, і я вибрав з них найпростіший і швидкий, доступний навіть починаючому користувачеві.

Вже три роки на github лежить невелика утиліта “ltsc-add-microsoftstore” дозволяє інтегрувати microsoft store в windows 10 ltsc в пару кліків. Спочатку вона була написана для windows 10 ltsc версії 1809, але перевіривши її на windows 10 ltsc 2021, я переконався, що вона прекрасно працює і зараз. Утиліта являє собою набір стандартних appx від microsoft і командний файл, керуючий їх інтеграцією.

Реклама

Щоб завантажити її, вибираємо пункт”releases”.

І викачуємо архів zip, розміром 70 мб. Перевірка завантажених файлів за допомогою microsoft defender і сайту virustotal не знаходить нічого шкідливого.

Розпакувавши архів в будь-який зручний місце, слід запустити від адміністратора командний файл add-store.cmd.

В результаті його роботи швидко встановляться відсутні компоненти.

Додатково встановлюються компоненти app installer, purchase app і xbox identity. Пробуємо запустити microsoft store і все виходить.

Тепер ми можемо доустановити потрібні uwp-додатки прямо з microsoft store, а знайти їх найпростіше через пошук. Я завжди використовую “нотатки” або microsoft sticky notes.

Microsoft sticky notes встановлюється і прекрасно працює.

Тепер “будильники і годинник”, які теж легко знаходяться і встановлюються.

Можна легко встановити і інший популярний софт, який багато користувачів використовують постійно, наприклад, vlc media player. У цьому плані microsoft store дуже зручний, адже ви отримуєте гарантовано безпечне додаток без потреби шукати сайт його виробника серед безлічі сайтів, що пропонують “завантажити без смс і реєстрації”.

Тепер можна спробувати встановити будь-яку гру. Я вибрав “реальні шахи”.

І при запуску гра зажадала компонент ms-gamingoverlay, якого немає в windows 10 ltsc.

З встановленим microsoft store це не проблема, і я встановлюю xbox game bar.

Гра запускається і працює.

Ми легко отримали в windows 10 ltsc xbox game bar, який зажадають і деякі інші ігри.

Тепер натискання поєднання клавіш win + g викликає коректно працює вікно xbox game bar.

Всі встановлені нами компоненти працюють у фоновому режимі, що відразу відбивається на завантаженні процесора і оперативної пам’яті.

В налаштуваннях конфіденційності варто відключити для них фоновий режим.

Тепер споживання ресурсів повертається в норму: використовується всього 1.2 гб озу, навантаження на процесор і накопичувач мінімальна.

Підсумки

В результаті ми отримуємо швидку і стабільну windows 10 ltsc 2021 з повним функціоналом windows 10 pro, але зберегла всі полюси своєї редакції. Подібна система, на відміну від звичайної windows 10, навіть здатна спритно працювати на жорсткому диску, як на системному накопичувачі. Але в 2021 році, звичайно, варто купити ssd-накопичувач навіть для такої спритної ос. Наприклад, швидкий, надійний і недорогий samsung 970 evo plus (mz-v7s250bw) об’ємом 250 гб з регарда, який ідеально підійде на роль системного ssd.

А об’ємом 1 тб не тільки дозволить системі працювати з швидким відгуком, але і вмістить самі об’ємні нові ігри.

А якщо ваш пк або ноутбук не мають слота m. 2 – не біда, ви можете встановити samsung 870 evo (mz-77e1t0bw) з інтерфейсом sata iii, що поступається в швидкості m. 2 nvme накопичувачів, але зате має таку ж чудову надійність, якою славляться накопичувачі samsung, з часом напрацювання на відмову в 1500000 годин і помітно більш низькі температури.