Полегшені сервіси google і не тільки: що таке gapps і які бувають

18

Пакети gapps (google apps) необхідні як спільноті розробників сторонніх android-прошивок, так і ентузіастам, які ці прошивки встановлюють. Це спеціальні пакети, що дозволяють використовувати додатки google, такі як play store або google play services. Якщо вам цікаво, як вибрати і встановити правильний пакет gapps на свій пристрій, ця стаття повинна допомогти вам у цьому.

Навіщо встановлювати gapps

Google вимагає, щоб усі виробники android-пристроїв слідували документу визначення сумісності (cdd), щоб пройти набір тестів на сумісність (cts), після чого їм буде дозволено встановлювати на свої пристрої програми та служби google. Однак розробники сторонніх прошивок не можуть просто так встановлювати додатки і служби google в свої збірки. Оскільки ці програми не використовують ліцензію apache або gplv2, їх поява в сторонній прошивці може обернутися юридичними проблемами для її розробника.

Тут на допомогу приходять пакети gapps. Розробники створюють їх за допомогою сценаріїв автоматичного складання, що дозволяє їм оновлювати версії пакетів мало не щодня — користувач завжди буде завантажувати актуальну на сьогоднішній день версію пакета. Розробники зазвичай створюють свої сторонні прошивки таким чином, щоб користувач сам міг встановити потрібний йому пакет gapps і отримати можливість використовувати додатки і служби google.

Варто мати на увазі, що додатки google не потрібні для нормальної роботи більшості сторонніх прошивок. Однак багато користувачів вважають їх корисними, щоб повною мірою використовувати переваги екосистеми android.

Існують різні варіанти пакетів gapps

Для багатьох користувачів програми і служби google давно стали невід’ємною частиною ос android. Але є й ті, хто вважає за краще майже повну відсутність google на смартфоні, за винятком play store. Оскільки дійсно складно придумати загальне рішення для всіх, розробники gapps зазвичай пропонують кілька варіантів своїх збірок. З цієї причини ви можете знайти пакети gapps з тегами «pico», «basic», «full» та іншими. Звичайно, play store, поряд з обов’язковими play services і відповідними бібліотеками, є обов’язковими компонентами для будь-якого пакета gapps, але кількість всього іншого по варіюється від варіанту до варіанту.

Сумісність зі старими версіями android-ще один цікавий аспект пакетів gapps. Не всі пристрої можуть запускати саму останню і кращу версію android навіть за допомогою сторонніх прошивок, тому необхідно здійснювати підтримку старіших версій. Більш того, деякі низькорівневі бібліотеки залежать від архітектури процесора, тому дуже часто потрібно шукати версію пакета gapps для певної архітектури.

За останні роки з’явилося безліч різних дистрибутивів gapps від різних розробників, я перерахую найпопулярніші з них.

Проект open gapps-можливо, найпопулярніший варіант для установки додатків google на сторонні прошивки. Він почав свій шлях ще в 2015 році як духовний наступник paranoidandroid gapps. Кодова база цього дистрибутива неодноразово розгалужувалася, все завдяки універсальності проекту, великої документації та підтримки застарілих збірок android.

 • підтримувані версії android: 4.4-10. Збірки для android 11 знаходяться на стадії тестування.
 • підтримувані архітектури: arm, arm64, x86 і x86_64.

Варіанти:

 • pico-абсолютний мінімум з додатків google.
 • nano – для користувачів, які все ще не потребують великої кількості додатків google — але при цьому користуються вбудованою підтримкою «окей, google» і їх пошуком.
 • micro – для користувачів застарілих пристроїв з невеликими системними розділами або тих, хто віддає перевагу мінімалістичний підхід.
 • mini-для тих, хто використовує багато додатків зі стандартного варіанту, але не всі.
 • full — якщо ви віддаєте перевагу використовувати додатки google і aosp разом, цей пакет розроблений для вас.
 • stock-включає всі додатки google, які входять в стандартну комплектацію смартфонів pixel.
 • super – для тих, хто хоче мати всі додатки google.
 • aroma-це спеціальна версія звичайного пакету super, але з графічним інтерфейсом, який дозволить вам вибрати, які конкретні програми встановлювати.
 • tvstock-призначений для пристроїв android tv. Він включає в себе всі додатки google, які входять в стандартну комплектацію nexus player.
 • tvmini-менший набір додатків google для пристроїв android tv.

Nikgapps-ще один багатофункціональний дистрибутив gapps, який пропонує великі можливості для налаштування пакетів. Проект був створений користувачем xda з псевдонімом nikhil, одна з його найбільш відмітних особливостей-це те, що у нього є варіант з go-версіями додатків google. У нас є окремі матеріали про те, що таке android go і наскільки go-додатки економічніше звичайних.

 • підтримувані версії android: 10, 11.
 • підтримувані архітектури: arm64.

Варіанти:

 • core-мінімальний набір додатків google, необхідний для запуску play store.
 • basic – все з core, а також google carrier services, google dialer (замінює aosp dialer), google messages (замінює повідомлення aosp), google contacts (замінює aosp contacts).
 • omni – все з basic, а також gmail (замінює електронну пошту aosp), майстер налаштування google, google фото (замінює галерею aosp).
 • stock — все з omni, а також google sound recorder, google markup, google sounds, google wallpaper.
 • full-все з stock, а також google chrome (замінює браузер aosp), google assistant, android auto.

Flamegapps

Проект flamegapps, раніше відомий як exlitegapps, є дітищем користувача xda з псевдонімом ayandebnath. Завдяки модульній конструкції дистрибутива кінцеві користувачі можуть встановлювати різні компоненти, використовуючи офіційні додаткові пакети.

 • підтримувані версії android: 9, 10, 11.
 • підтримувані архітектури: arm64.

Варіанти:

 • basic-включає основні програми gapps, такі як google play services( gms), google services framework (gsf), google play store та інші необхідні.
 • full — все від basic, а також google dialer, google contacts, google messages і інші додаткові програми.

Bitgapps, створений користувачем xda з псевдонімом thehitman і розміром менше 90 мб, являє собою мінімалістичний дистрибутив. Він також пропонує кілька унікальних функцій, таких як включення оптимізації заряду батареї для всіх додатків google, можливість установки безпосередньо з завантаженої системи і безсистемна установка в якості модуля magisk. Розробник також додав попередню підтримку android 12.

 • підтримувані версії android: 7-11.
 • підтримувані архітектури: arm, arm64.

Mindthegapps-це ще один компактний дистрибутив gapps, створений учасником команди lineageos алессандро астоном, також відомим на xda як aleasto. У спільноті ентузіастів цей дистрибутив користується популярністю як офіційне рішення по установці додатків google на lineageos.

 • підтримувані версії android: 11. Офіційне дзеркало також містить застарілі пакети для android 10 і android 8.1 oreo.
 • підтримувані архітектури: arm, arm64, x86.

Варіанти:

 • є тільки один варіант без параметрів налаштування. Він надає все необхідне для використання систем google і не більше того.

Як встановити gapps

Перед установкою пакета gapps вам необхідно вибрати варіант, який відповідає архітектурі вашого процесора і вашої версії android. Майте на увазі, що в деяких сторонніх прошивках вже вбудовані додатки і служби google, для таких прошивок встановлювати gapps не потрібно.

Грубо кажучи, якщо у вас досить сучасний смартфон і ви плануєте встановити сторонню прошивку на базі android 11, вам потрібно завантажити gapps для arm64 і android 11.

Щоб встановити пакет gapps на сторонню прошивку, потрібно виконати наступні дії:

 1. перезавантажте в twrp. Найчастіше це можна зробити, затиснувши кнопки збільшення гучності і харчування одночасно, або підключити смартфон по usb до комп’ютера і в утиліті adb ввести: adb reboot recovery.
 2. підключіть смартфон по usb і скиньте на нього скачаний вами пакет gapps.
 3. у головному меню twrp натисніть install або “встановити”, у списку, що з’явивсяВиберіть і встановіть завантажений вами пакет.
 4. після успішної установки пакета, якщо до цього ви вже завантажувалися в систему, бажано очистити дані, щоб уникнути помилок в її роботі, які з деякою ймовірністю можуть виникнути. Якщо на внутрішньому накопичувачі є які-небудь важливі дані, їх можна зберегти на sd-карті або комп’ютері. Щоб очистити дані, в головному меню натисніть wipe, потім factory reset, а після цього format data.