Операційна система: призначення, різновиди

864

Доброго дня. Дана публікація розрахована на новачків і допитливих користувачів, які хочуть дізнатися, що таке операційна система. Розповім, які бувають види ОС, їх призначення, чому без них ПК перетворюється в «купу металу».

ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Розбираємо термін «ОС»
 • Як працює?
 • Які бувають?
  • Windows
  • Mac OS X
  • Linux

Розбираємо термін «ОС»

Це спеціальна програма, встановлена на комп’ютері. З її допомогою здійснюється розподіл пам’яті, запуск процесів і служб, управління іншим софтом, обладнанням (за допомогою драйверів).

Простіше кажучи, операційна система – це сполучна ланка між користувачем і електронно-обчислювальною машиною (ЕОМ).

Думаю, не варто докладно пояснювати, що відбувається, коли операційка не встановлена на комп’ютері. Він просто не завантажитися, Ви побачите чорний екран після включення – і все! Упевнений, Вам таке марне залізо просто ні до чого.

Як працює?

Все починається з завантаження ОС. Як тільки Ви натиснули кнопку «Power» на корпусі системного блоку або ноутбука, процес пішов! Залежно від продуктивності, процедура запуску може тривати від кількох секунд до кількох хвилин. На це впливає не тільки апаратна складова (швидкість диска HDD / SSD, процесор, ОЗП), але і кількість процесів в автозавантаженні.

У момент запуску відбувається наступне:

 • Перевіряється працездатність системних програм і сторонніх програм, які завантажуються разом з ОС;
 • Здійснюється пошук нових пристроїв;
 • Відображається графічний інтерфейс (для Віндовс – це «Провідник»).

Після повного запуску всі борозни правління передаються користувачам, але ОС залишає за собою право контролювати деякі дії, щоб Ви не відформатували диск С, не видалили важливі файли і т. д.

Які бувають?

Основні види операційних систем в залежності від розробника:

 • Windows – «дітище» компанії M На момент написання цієї статті самою свіжою версією є Віндовс 10, але по популярності вона все ще поступається «сімці»;
 • Mac OS X – продукт від Apple, відрізняється стабільною роботою, мінімальними вимогами до продуктивності обладнання;
 • Linux – поширюється безкоштовно, вихідний код у вільному доступі, що дозволяє будь-якому користувачеві вносити зміни, покращення;
 • Мобільні платформи: Android, iOS, Windows Mobile, Bada, Symbian і інші. Насправді їх дуже багато, але більшість вже встигли відійти в минуле, залишивши на вершині лише парочку «гігантів».

Операційна система: призначення, різновиди

Кожна «операційка» має свій унікальний GUI – графічний інтерфейс, який відрізняє її від інших. До запровадження цієї «оболонки», людям доводилося працювати в похмурій середовищі командного рядка. Ох і суворі були часи…

Крім виробника можна виділити різновиди ОС по розрядності. Бувають 32 і 64-бітні системи. В чому різниця, і яку краще використовувати – докладно розбирається в цій статті.

Автор рекомендує:

 • Секрети і фішки Віндовс 10
 • Як перевірити і виправити помилки жорсткого диска
 • ТОП кращих програм для перегляду ТБ на компі

Тепер розглянемо сучасні операційні програми для комп’ютерів.

Windows

Microsoft вперше запустив свою програмну оболонку в 1985 році. Це була версія 1.0. Навряд чи Вам доводилось з нею працювати. Далі ситуація почала розвиватися стрімко. Після безлічі проб і помилок з’явився Віндовс 95. На той час (1995 рік) – це було щось!

У 2001 році почалася ера XP, тривала майже 10 років. У 2009-му її на зміну прийшла «сімка». Хоча між ними вийшла ще і Vista, але якось не хочеться про неї згадувати.

Була й версія 8 / 8.1, яка виявилася лише перехідним ланкою. Її успішно замінили нові операційні системи сімейства Windows 10: Домашня, professional, Enterprise і Максимальна (Ultimate).

Операційна система: призначення, різновиди

Дізнатися більше Ви можете на офіційному сайті або в Wiki.

Mac OS X

Як вже було сказано вище, ця серія розроблена компанією Apple. Назви операційних систем спочатку запозичувалися з тваринного світу: «Сніговий леопард» (2009), «Лев» (2011), «Гірський лев» (2012). До цього були і гепард, пума, пантера, тигр. Але в 2013 році маркетологи переключилися на географічні об’єкти – американські гори: Диваки, Sierra, Yosemite, El Capitan.

Операційна система: призначення, різновиди

На даний момент відсоток людей, які використовують різновиди даної ОС ледь перевищує 10%. Більшу частину ринку утримує Microsoft. Вся справа не в якості «операційки» (вона просто бездоганна), а високої вартості ноутбуків і моноблоків, на які вона встановлюється.

Більше інформації про Mac OS Ви знайдете у Вікіпедії.

Linux

Також має безліч версій, але найбільшою популярністю користуються Mint і Ubuntu. Існують різні збірки для розробників, дизайнерів, офісу, в які включені найнеобхідніші компоненти – нічого зайвого.

Операційна система: призначення, різновиди

На відміну від двох вищезгаданих «гігантів», Linux – абсолютно безкоштовна і призначена для вузького кола «юзерів». Хоча з кожним роком їх кількість збільшується. Зрозуміло, що цього продукту не судилося стати на один рівень з «вікнами» Майкрософт, але своя аудиторія у нього є (так звані, «користувачів linux»).

Операційна система: призначення, різновиди

Хочете дізнатися історію розвитку та інші деталі про Лінуксі – читайте в Wiki.

Як бачите, основне призначення операційної системи – доставляти людям радість від спілкування з комп’ютером. Завдяки графічному інтерфейсу, можливість підключення клавіатури, мишки та інших пристроїв з якими «дружить» ОС, ми можемо грати, працювати, дивитися фільми і борознити простори Інтернету.

З повагою, Віктор

Операційна система: призначення, різновиди