Огляд смартфона sony xperia 1 iii: дпі свою лінію

24

Чутки і пересуди про те, що ось — ось sony вийде з цієї смартфонної гонки не вщухають вже років чотири мінімум, але поки максимум, на що пішла японська компанія-злиття бізнес-юніта xperia з «великою» sony. Питання чи це честі (прикривати став легендарним суббренд, під яким вийшов перший в історії смартфон на android, не хочеться), або фінансові показники відносно влаштовують компанію — відповісти складно. Але ми щороку отримуємо нові sony xperia-нехай і в малій кількості (тільки чергові версії xperia 1, xperia 5 і xperia 10 + напівміфічний xperia pro), але стабільно. І-найцікавіше-стабільність підтримується і в концепції, оформленні та ключових цінностях цих пристроїв.

Сьогодні ми поговоримо про флагманському пристрої — sony xperia 1 iii. Цей флагман-загинайте пальці-отримав рамки навколо екрану замість “вирізу” і» отвори”; несе на собі виділену клавішу спуску; зі своїми майже абсолютно плоскими гранями зовні мінімально відрізняється від попередника; позбавлений камери з quad bayer (або nona bayer) структурою пікселів — тільки стандартні 12-мегапіксельні модулі; на корпусі у нього є індикатор стану і… Міні-джек. Так, звичайно, тут актуальна апаратна платформа (snapdragon 888) і більше оперативної пам’яті, ніж у попередника, але він виглядає гранично консервативним пристроєм. Точніше, виглядав би, якби не перша в історії мобільна камера з варіооб’єктивом і не перший в світі ж мобільний дисплей, що збирає в собі все і відразу: 4k, hdr, oled, 120 гц. Розбираємося, як в xperia 1 iii поєднується фірмовий японський традиціоналізм та інновації.

⇡# дизайн, ергономічність і програмне забезпечення

Sony xperia 1 iii зовні майже не відрізняється від sony xperia 1 ii, а той, в свою чергу… Ні, насправді друга «іскперія» помітно змінилася в порівнянні з першою — повернулися рубані грані, динамік повернувся на лицьову поверхню (другий динамік, розмовний, і так там, ясна річ), камера перемістилася в кут і так далі. Але ось mark iii і mark ii вже дуже легко переплутати. Обидва вони здаються прибульцями з початку 2010-х: помітні рамки навколо плоского, а не вигнутого екрану, візуально товстий корпус, матова спинка, зроблена немов з металу (насправді зі скла, звичайно), спокійні кольори: чорний, сірий і бузковий. У росії представлений тільки чорний.

Як ставитися до цього класицизму-вирішуйте самі, але в дизайні xperia 1 iii, по суті, немає випадкових рішень, все тут підпорядковано зручності на практиці. Смартфон тільки здається товстим – насправді з товщиною 8,2 мм він швидше один з найтонших, якщо порівнювати з конкурентами. Плоский екран менше відблискує, а рамки зверху і знизу вирішують проблему з вкрапленням зайвого (на зразок фронтальної камери) в зображення. Ну завдяки матовій задній поверхні, теж позбавленої вигинів, смартфон зручно тримати-допомагає те, що він вузький і довгий, з форматом екрану 21:9.

Sony xperia 1 iii, лицьова панель: стереодинаміки зверху і знизу, над екраном знаходиться фронтальна камера і індикатор стану

Sony xperia 1 iii, задня панель: в кутку — блок з чотирма камерами, там же датчики і одинарна світлодіодний спалах

Дорікнути sony xperia 1 iii можна хіба що в «нудності», але ми говоримо про солідному смартфоні для солідних панів за 100 тисяч рублів — якщо хочеться веселощів, варто пошукати щось більш бадьорий і «молодіжне». Ну або купити який-небудь оригінальний чохол — в комплекті, до слова, немає ніякого, але вологозахищений (за стандартом ip68) і неслизький корпус не вимагає його в обов’язковому порядку. На екрані, до слова, застосовано загартоване скло gorilla glass victus – його можливості, якщо вам пощастить не впустити смартфон на куточок, добре видно по nokia xr20, яким можна горіхи колоти.

Sony xperia 1 iii, ліва грань: слот для sim-карт і/або карти пам’яті microsd

Sony xperia 1 iii, права межа: клавіша регулювання гучності, клавіша включення/блокування зі сканером відбитків, програмована клавіша, кнопка спуску камери

На гранях ми бачимо не тільки звичний для sony слот для карт пам’яті без штырькового замку, але і кілька «зайвих» органів управління — клавіші регулювання гучності і включення/блокування гаджета доповнені кнопкою спуску камери і програмованої клавіші швидкого виклику додатків. На google assistant вона не фіксована за замовчуванням, навіть перепризначати не потрібно.

Sony xperia 1 iii, верхня грань: міні-джек і мікрофон

Sony xperia 1 iii, нижня грань: порт usb type-c і мікрофон

Класичний бонус xperia елітного рівня у вигляді міні-джека на місці. Також є незвичний в наш час індикатор стану, розміщений над верхньою кромкою екрану, що займає, до слова, 84,2% лицьової поверхні — більше, ніж у багатьох смартфонів з вирізами і отворами.

Сканер відбитків пальців чомусь вбудований в клавішу включення-sony послідовно уникає екранних сенсорів. Так, ємнісний сенсор виразно чутливіше оптичного або ультразвукового, але мала площа поверхні і можливі проблеми з випадковою розблокуванням пристрою в кишені або під час прибирання його в кишеню — вагомі недоліки такого рішення. Втім, якщо порівнювати з досвідом використання sony xperia 1 ii, той тут випадкових розблокувань було набагато менше, ця проблема частково вирішена. Але вводити pin або пароль через «занадто великої кількості спроб» час від часу все ж доводиться, а система розпізнавання обличчя відсутня.

Sony xperia 1 iii. User interface

Дивитися всі зображення (20)

Sony xperia 1 iii працює під управлінням android 11 з фірмовою оболонкою. Серйозних змін за рік не відбулося. З помітного – тільки згадана вже додаткова клавіша швидкого виклику, сервіс поділу екрану за допомогою спеціального значка на робочому столі і змінені додатки для зйомки (базовий режим камери вбудований в професійний). До них є кілька питань, але їх ми задамо у відповідному розділі. В іншому мінімум відмінностей від базового android, але з безліччю встановлених додатків. Працює оболонка при цьому швидко і стабільно, проблеми xperia 1 ii третє покоління не успадкувало.

# дисплей і звук

У sony xperia 1 iii екран, на перший погляд, не змінився порівняно не те що з дисплеєм mark ii, але і з екраном першого xperia 1 (вибачте вкотре цю неминучу тавтологію): 6,5 дюйма oled, 3840 × 1644 точок, висока щільність пікселів (643 ppi), підтримка стандарту hdr і колірної гами bt.2020. Зазначу відразу, що в 4k-дозволі екран працює тільки тоді, коли смартфон сам вважає це необхідним, а базовим для нього виявляється дозвіл 2560×1096.

Але до знайомого вже списку чеснот в цей раз додалася сама, мабуть, актуальна-режим підвищеної частоти оновлення 120 гц. Завдяки цьому ми насолоджуємося плавною прокруткою екранів, більш досконалою роботою в іграх і страждаємо від більш швидкого витрати батареї. В іграх, до речі, для отримання підвищеної частоти треба в спеціальному додатку «ігровий підсилювач» переключитися на «продуктивний» режим — в іншому випадку частота буде фіксована на 60 герцах.

Параметри налаштування зображення не змінилися. Можна не тільки відрегулювати яскравість, налаштувати сплячий режим, включити темну тему (тут — більш ніж доречну) і так далі, але і заглибитися в параметри якості зображення, де пропонується кілька незвичайних пресетів: перший — так званий режим творця, в якому зображення обробляється з урахуванням 4к-дозволу, hdr і гами bt.2020, що включається виключно при перегляді відео 4k hdr. При цьому в стандартному режимі, включеному за замовчуванням, активована опція включення режиму творця при роботі з контентом, який вимагає цього. Доступний і режим “поліпшення відео”, в якому hd – і full hd-ролики дотягуються до більш високої роздільної здатності з підвищенням насиченості кольорів. Любителі повного контролю можуть пройти в розділ ” баланс білого» і налаштувати передачу кольору вручну — для цього є інструменти.

Виміряний максимальний рівень яскравості становить 385 кд/м2 – сама матриця не змінилася, результат очікуваний, повторюється історія xperia 1 і xperia 1 ii. Для екрану на органічних світлодіодах такий показник не вирок, зображення залишається читаним навіть в сонячний день. У режимі адаптивної яскравості показник здатний вирости до 550-600 кд/м2.

Sony xperia 1 iii, гамма в режимі творця. Жовта лінія-показники xperia 1 iii, пунктирна-еталонна гамма

Sony xperia 1 iii, колірна температура в режимі творця. Блакитна лінія-показники xperia 1 iii, пунктирна-еталонна температура

Sony xperia 1 iii, колірне охоплення в режимі творця. Сірий трикутник-охоплення srgb,Білий трикутник-охоплення xperia 1 iii

У режимі творця колірний обхват виявився стиснутий до srgb, що логічно — тестові патерни якраз підтримують цей стандарт, і смартфон адекватно підлаштувався під вихідні кольори, як і повинно в заявленому «режимі творця». Середня гамма трохи нижче норми — 2,11, колірна температура, в свою чергу, трохи вище норми-коливається в основному від 7 000 к до 7 500 к при еталоні 6 500 к.середнє відхилення deltae за шкалою color checker, що включає в себе як широкий спектр кольорів, так і відтінки сірого, становить 3,55 при нормі в 3,00. Ідеально точної передачі кольору в режимі творця домогтися від смартфона не виходить, але рівень можна назвати цілком прийнятним. На жаль, виміри виміри колірного охоплення за шкалою dci-p3 нерепрезентативні при використанні сторонніх додатків. Доступ до режиму відображення р3 в даному випадку мають лише певні додатки, але не dropbox, через який ми виводимо на екран тестові патерни.

Якщо до налаштування дисплея sony xperia 1 iii є певні питання — справа йде непогано, але не ідеально, як очікуєш, дивлячись на вихідні дані, то до звуку, як зазвичай, претензій нуль. Є міні-джек в поєднанні з дуже хорошим звуковим трактом, є bluetooth 5.2 з підтримкою dolby atmos, профілів aptx, aptx hd і ldac, є стереодинаміки, що видають, мабуть, кращий звук серед всіх конкурентів. В даному випадку потужність динаміків зросла на 40% щодо показників минулого покоління xperia 1, варто також сказати, xperia 1 iii став першим смартфоном в світі, здатним відтворювати просторове звучання 360 reality audio через вбудовані динаміки, ну і нагадати про фірмову динамічну вібрацію в такт звуку.

# «залізо ” і продуктивність

Sony xperia 1 iii отримав флагманську платформу qualcomm snapdragon 888. Враховуючи час появи, міг би блиснути і» розігнаної ” snapdragon 888 plus, але, нагадаю-смартфон був анонсований ще в квітні, а посилені «дракони» під’їжджають до ринку тільки зараз, першим анонсованим смартфоном з таким серцем став honor magic3.

Але і “звичайного” snapdragon 888 вистачає більш ніж. Його центральний процесор складається з восьми ядер kryo 680 — за традицією це кастомізовані ядра arm: головне ядро зроблено на основі cortex-x1 і володіє частотою 2,84 ггц; його доповнюють три модифікованих ядра arm cortex-a78 з частотою 2,42 ггц і чотири енергоефективних модифікованих ядра arm cortex-a55 з частотою 1,8 ггц. Графічна підсистема-adreno 660. Покращено і сигнальний процесор обробки зображень spectra, і ші-підсистема ai engine шостого покоління. Техпроцес — 5 нм.

Проблем з продуктивністю, природно, ніяких-додатки відкриваються швидко, всі ігри “літають”, це повноцінний флагман в цьому плані. З одним але, яке, на жаль, характерно для майже всіх смартфонів на старшій платформі qualcomm, – мова про проблеми з троттлінгом і перегрівом.

При довгій роботі в ресурсоємних додатках смартфон відчутно нагрівається, аж до некомфортних вже температур, коли тримати його вже може бути непросто. Це відбивається, само собою, і на троттлінгу. Ресурсні тести з пакету 3dmark фіксують зниження частот приблизно на 17% в більш простому wild life, і на 36% в більш суворому wild life extreme. Також від підвищеного нагріву дуже швидко сідає батарея-довго на xperia 1 iii не пограєш.

У бенчмарку cpu throttling test ситуація підтверджується: якщо запустити тест на «холодному» смартфоні, то фіксується зниження частот на 39 %, якщо ж на вже нагрівся, після інших тестів або гри, то я зафіксував троттлінг аж на 82 %. Проблеми безумовно є.

Sony xperia 1 iii отримав 12 гбайт оперативної пам’яті lpddr5 і 256 гбайт пам’яті ufs 3.1 (версія на 512 гбайт не сертифікована для продажу в росії). Пам’яті багато, більш того, вона доповнюється слотом розширення за допомогою картки microsd ємністю до 1 тбайт. Так, гібридним – або карта пам’яті, або друга sim-карта — але для флагмана це в будь-якому випадку не найхарактерніша риса.

# зв’язок і бездротові комунікації

5g-модем в sony xperia 1 iii є, міліметрові частоти в європейській версії не підтримуються, але діапазон n79 — так, так що деякі перспективи в цьому сенсі у смартфона є. З lte все добре-підтримувана категорія не вказана але діапазони все на місці, працює в 4g-мережах смартфон швидко і стабільно, питань ніяких.

Sony xperia 1 iii, слот для sim-карт і/або карти пам’яті microsd

Всі необхідні бездротові модулі на місці: wi-fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (wi-fi 6), bluetooth 5.2, nfc, gps за підтримки глонасс, beidou, galileo, qzss.

# камера

Камера sony xperia 1 iii змінилася в порівнянні з тим, що було попереднику, одночасно і не сильно, і істотно. Парадокс, але факт: тут знову три модулі, що відповідають саме за формування зображення, доповнених tof-модулем, і всі три — з 12-мегапіксельними сенсорами. Але третя камера, що відповідає за зум, абсолютно нова — і унікальна, вона пропонує змінні фокусні відстані — можливість знімати з 2,9-кратним або 4,4-кратним оптичним зумом. Нічого подібного раніше в смартфонах не було.

У головній камері стоїть сенсор sony imx557 вже згаданого дозволу і габаритів 1/1,7 дюйма. Він працює з об’єктивом світлосилою ƒ / 1,7 і еквівалентною фокусною відстанню 24 мм, плюс тут є фазовий автофокус з технологією dual pixel і оптична стабілізація. Камера, що відповідає за розширений кут огляду, отримала сенсор imx363 габаритами 1/2,55 дюйма, об’єктив з ефр 16 мм і світлосилою ƒ/2,2, без стабілізації, але з автофокусом. Зум-камері дістався сенсор imx 663-теж 12-мегапіксельний, габаритами 1/2,9″. Об’єктив вміє перемикатися між ефр 70 мм при світлосилі ƒ/2,3 і ефр 105 мм при світлосилі ƒ/2,8. Саме традиційні для фотографії фокусні відстані пояснюють такі “нерівні” значення зуму-все-таки з урахуванням традицій sony alpha японська компанія робить камери смартфонів, відштовхуючись саме від професійної фототехніки, а не від звичних запитів користувачів мобільних пристроїв. Автфокус-фазовий, dual pixel, оптичний стабілізатор теж є. Вся оптика-авторства zeiss.

Зліва направо: зйомка на широкий кут, зі стандартною фокусною відстанню, з 2,9-кратним зумом і 4,4-кратним зумом

Відповідно, смартфон з трьома камерами (sony наполягає, що tof-камера-це саме датчик, а не повноцінний модуль: справедливо, зазвичай все роблять навпаки, заради більш серйозної цифри в прес — релізі) пропонує чотири фокусних відстані за замовчуванням-і жодного «гібридного». Зображення, яке ми можемо отримати на головну і ширококутну камеру точно таке ж, як на sony xperia 1 ii. Рівень пристойний, але не топ — згадуємо наш порівняльний тест торішніх флагманів. В першу чергу радує дійсно дуже швидкий і чіпкий фокус і опція серійної зйомки – до 20 кадрів в секунду зі стежить фокусуванням і, вперше на смартфоні, з функцією відстеження об’єктів в реальному часі. Але самі знімки не завжди можуть похвалитися ідеальною передачею кольору (тяжіють до холодних відтінків), зате вони дуже непогані по різкості на всій площі кадру — при зйомці як на головну камеру, так і на ширококутну (для якої доступний автофокус, що розширює її сферу застосування). Зазначу і можливість знімати при будь-якій фокусній відстані вночі-картинка, звичайно, не завжди однакова за якістю (світлосильна оптика головної камери з найбільшим сенсором, та ще й зі стабілізацією, підходить кращого за все), але отримати результат, відповідний для публікації в соціальних мережах, можна на будь-яку з трьох камер. Виділеного нічного режиму не передбачено – в авторежимі камера сама його активує у відповідних умовах; на зйомку з різною експозицією і подальшу склейку потрібно кілька секунд.

Зліва направо: зйомка на широкий кут, зі стандартною фокусною відстанню, з 2,9-кратним зумом і 4,4 — кратним зумом

Вище ми вже трохи торкнулися зйомку на камеру зі змінним зумом-поговоримо трохи докладніше. Це видатний зразок інженерії високого рівня, але, на жаль, результат не вражає так, як міг би. Оптичний стабілізатор і відносно великий для мобільної зум-камери сенсор дозволяє досить вільно себе відчувати в різних ситуаціях і умовах по світлу. Втручання програмної обробки при активації надбудови super resolution zoom (що включає в роботу фірмовий ші) не завжди робить картинку краще, часом допускаючи надлишкову пікселізацію при середній деталізації. Якщо ж не включати super resolution zoom, деталізація трохи знизиться, зате без пікселізації. Також не дуже порадувала робота оптики з джерелами світла. Але не можна не відзначити-досвід фотографічного підрозділу допоміг вибрати для смартфона дійсно хороший,Робочий набір фокусних відстаней-не для красивого рядка в описі, а для застосування в реальності.

Sony фактично перенесла базове додаток камери в професійне, яке дебютувало на xperia 1 ii. Щоб повернутися до бази, в ньому треба вибрати режим basic, в якому інтерфейс більш простий на вигляд, може бути як горизонтальним, так і вертикальним, а возитися з настройками не обов’язково. Причому в цьому режимі можна знімати як фото, так і відео, хоча остання опція не здається очевидною — зверніть увагу на значок в нижній частині інтерфейсу. У» професійному ” додатку для відео cinematography pro опції basic вже немає. Любителям серйозних камер можна переключитися на один з інших режимів, причому в їх числі є як ручні, так і повний автомат (auto/p/a/s/m/інтерфейс) і знімати тільки в пейзажній орієнтації — весь набір ручних налаштувань, срисованных з камер sony alpha, доступний тільки в горизонтальній орієнтації.

Налаштувань, само собою, маса: від вибору режиму фокусування (ручний, покадровий, стежить) з опцією розпізнавання обличчя/очей і режиму експозиції до активації розширеного динамічного діапазону і зйомки в raw. Це, безумовно, найбільш докладний попередньо встановлений додаток для мобільної зйомки на сьогодні — досвідчені фотографи оцінять.

Професійне додаток для зйомки відео теж переїхало з xperia 1 ii і вражає кількістю налаштувань, можливістю створювати і доповнювати проекти, знімати відео з hdr і професійними профілями, а також спеціальними «кіношними» фільтрами (так звані шаблони кольорокорекції look). Все це і виглядає серйозно, і відчувається так, і дійсно дає непогані можливості для контролю над процесом, але питання, наскільки це необхідно на мобільному пристрої, повисають в повітрі. Є і ще одне питання-чому в процесі зйомки не можна перемикатися між фокусними відстанями?

Як такого портретного режиму – з б’ютіфікатором, різними ефектами розмиття та іншим — в sony xperia 1 iii немає. Є тільки режим боке, в якому смартфон самостійно визначає об’єкт і фон, а ви задаєте ступінь розмиття. Знімати в ньому можна все що завгодно, а не тільки портрети. Але це неважливо: розмиває фон xperia 1 iii непогано, а найголовніше — робить це з використанням трьох фокусних відстаней (за винятком самого широкого кута), дозволяючи не фіксуватися тільки на ростових портретах.

З програмних особливостей камери sony xperia 1 iii зазначу специфічні фільтри, які придумані спеціально для смартфона, а не переїхали сюди з sony alpha. Велика частина з них виглядає відверто дивно, але є і оригінальні — на зразок ефекту калейдоскопа. Причому фільтри працюють як для фото, так і для відео.

Sony xperia 1 iii

Можливості для зйомки відео хороші. Підтримується запис відео в дозволі 4k при 60 кадрах в секунду в форматі hdr (тільки на головну камеру — для інших виставлено обмеження в 4k 30p), є ефективний стабілізатор, який цілком успішно працює і з 4k. Картинка якісна, плавна, ефект плаваючого затвора відсутня. А ось уповільнене відео, яке було колись фірмовою фішкою xperia, на жаль, обмежена швидкістю 120 кадрів в секунду, зате в 4к-дозволі (доступно тільки в додатку cinematography pro). Загальний рівень відеозйомки в будь — якому випадку хороший — нормальний флагманський рівень, відсутність 8к легко можна пробачити-це поки що зайва опція, для пилу в очі. А sony цього пилу послідовно уникає.

Фронтальна камера невидима, як і раніше — 8 мегапікселів (габарити — 1/4 дюйма), світлосила — f/2,0, без спалаху і автофокусу. Фокусна відстань нормальна, спотворення на прийнятному рівні, є режим розмиття. Селфі виходять непогані, але в темряві або навіть в нічному місті з непоганим штучним світлом є певні проблеми.

# автономна робота

Sony xperia 1 iii отримав акумулятор ємністю 17,1 вт·год (4500 ма·год, 3,8 в). При збереженій діагоналі екрану, здавалося б, повинен відбутися хороший приріст автономності… Але на жаль: надії розбиваються об два моменти: по-перше, про підвищений нагрів корпусу через використання snapdragon 888, впоратися з яким у виробника не вийшло; по-друге, про 120 гц екранної частоти. Як би там не було, повний день смартфон не живе, його майже гарантовано доведеться поставити на зарядку ближче до вечора, якщо користуватися ним активно.

Результати нашого традиційному тесту з відтворенням full hd-відео на максимальній яскравості, з включеними повідомленнями — – 11 годин при частоті оновлення 60 гц і приблизно 9 годин при частоті 120 гц.

Для зарядки використовується порт usb type-c, підтримується система швидкої зарядки з комплектним адаптером потужністю 30 вт. Повністю смартфон заряджається приблизно за півтори години – не дуже вражає, але в цілому нормально. Підтримуються бездротова і зворотна зарядка-остання як по проводу, так і без. Повний набір.

# висновок

Нічого іншого і не слід було очікувати: sony продовжує йти своєю дорогою, яка практично не перетинається з шляхами інших компаній. У минулому році стався досить різкий прорив, коли японська компанія потужно підтягнула технічні характеристики свого флагмана, при цьому не пожертвувавши своїми цінностями. У цьому — продовжила рухатися в тому ж напрямку: oled-екран з 4k-дозволом (у конкурентів як і раніше нижче) отримав режим 120 гц; плоский корпус, який можна ставити прямо на ребро, обзавівся ще однією додатковою клавішею; камера стала ще більш “професійної”, отримавши об’єктив з варіюються фокусними відстанями; оперативної пам’яті тепер ще більше, а апаратна платформа — найпотужніша на сьогоднішній день, плюс є і слот для microsd; міні-джек (та ще й з непоганим звуковим трактом) і стереодинаміки на місці.

Але цього недостатньо, щоб sony xperia 1 iii розірвала конкурентів в пух і прах — у sony вийшов все ще занадто особливий гаджет, до того ж не позбавлений яскравих проблем: в даному випадку це схильність до перегріву, слабка автономність і екран недостатньої яскравості. Але це все ще найзручніший флагман-зі своїм неповторним стилем, серйозний… І трохи не від світу цього.

переваги:

  • найзручніший і практичний флагман;
  • багато пам’яті плюс є слот для її розширення;
  • висока продуктивність;
  • гарна якість фото і більш ніж гарна якість відео;
  • унікальний зум-об’єктив з двома фокусними відстанями;
  • додатки для «професійної» зйомки фото і відео;
  • відмінні стереодинаміки;
  • oled-екран з 4k-дозволом і частотою 120 гц;
  • міні-джек в поєднанні з вологозахистом ip68.

недоліки: