Огляд ігрового 4k-монітора gigabyte aorus fi32u: змагальний дух

16

Тільки самі топові графічні прискорювачі останнього покоління можуть забезпечити високий фреймрейт в дозволі 4к. Не дивно, що, купуючи дорогущую (“спасибі” майнер) ігрову відеокарту, користувачі хочуть отримати безкомпромісну картинку і високу швидкість. Однак до недавнього часу ігрові 4к-монітори назвати безкомпромісними язик не повертався.

Першими рішеннями такого класу два роки тому стали 27-дюймові ips-моделі з багатозонною системою підсвічування і певними неприємними обмеженнями, при цьому продавалися за суми понад 200 тисяч рублів. 144 гц можна було досягти тільки за двома dp (а при такому підключенні з’являлися різні проблеми) або після активації колірного стиснення кольору ycbcr c відповідною втратою якості картинки, а робота hdr при 10-бітному сигналі і зовсім мала обмеження в 96-98 гц. Активна система охолодження, гарячий g-sync-модуль на борту, вічний пил всередині корпусу і вихід вентиляторів з ладу за півроку-рік роботи (так, такі випадки дійсно були) – безглуздий набір проблем для любителів екзотики.

Після були спроби залучити покупців випуском рішень без fald-підсвічування і в 2-2, 5 рази дешевше, але і вони виявилися провальними. Інтерес був вкрай обмежений і, безумовно, на цьому позначилася відсутність на той момент карт серії rtx 3000, які були б здатні показати помітний приріст продуктивності в дозволі 3840 х 2160 пікселів.

З їх приходом на ринок інтерес виробників і покупців до ігрових 4k-дисплеїв став повертатися — і настала черга рішень другого покоління, більш продуманих і доступних. Так, крім поки ще рідкісних 27-дюймових моделей, компанії готові запропонувати 32-дюймові uhd-рішення. Першим подібним монітором став aorus fi32u, в який компанія gigabyte заклала купу можливостей, здатний закрутити голову багатьом користувачам.

#технічні характеристики

Gigabyte представила новинку разом з першим для виробника ігровим 48-дюймовим oled-дисплеєм в середині липня 2021 року. Основний акцент був зроблений на володарях ігрових приставок останнього покоління, для розкриття потенціалу яких краще використовувати інтерфейс hdmi 2.1, але знайти його поки можна в мізерно малій кількості настільних дисплеїв.

Aorus fi32u виявився першим доступним ігровим 32-дюймовим дисплеєм стандарту 4k на швидкісній матриці ips-типу. Перша партія надійшла в продаж на початку вересня, а ціна новинки на території рф виявилася близько позначки в 100 тисяч рублів, що було очікувано. У деяких інтернет-магазинах можна зустріти пропозиції і за 86-90 тисяч, але ймовірність отримати модель відразу на руки буде невелика.

Я встиг попрацювати з усіма трьома конкурентами aorus fi32q і тому можу зробити висновок, що в ньому використовується інша ips-панель (super speed ips – так її називають в gigabyte), ніж в його суперниках, з відмінними можливостями кольоровідтворення. Можна припустити, що компанія продовжила співпрацю з sharp і скористалася її новітніми розробками, зробивши в деякій мірі унікальний продукт. За підтвердженими даними, досліджувана новинка використовує aas – матрицю від компанії innolux , що відноситься до ips -типу , модель m 315 dca k 7 b . У gigabyte її називають super speed ips (ss-ips), що натякає нам на видатні швидкісні характеристики, з якими у fi32u дійсно все в порядку.

Для монітора заявлені 10-бітове представлення кольору за схемою 8 біт + frc і розширена до 90% простору dci-p3 колірна палітра. Цього вдалося досягти завдяки flicker-free (без мерехтіння) w-led-підсвічуванню зі спеціальним світлорозсіюючим шаром (ksf) і зміщеним спектром із зсувом синього піку хвилі на безпечний рівень в 458 нм, що забезпечило монітору не тільки відсутність колірного дисбалансу (читай: якісну передачу кольору), але і можливість отримати сертифікат відповідності eyesafe display .

Монітор пройшов сертифікацію за стандартом vesa displayhdr 400, що натякає на максимальну яскравість близько 400 ніт (проти заявлених 350 ніт) і забезпечує підтримку найпростішого варіанту локального управління підсвічуванням, виконаного на рівні систем динамічної контрастності в багатьох інших моделях. Деякі джерела говорять про поділ підсвічування монітора на 16 вертикальних зон, проте в наших тестах підтвердження цьому знайдено не було.

Розмір використовуваної панелі становить 31,5 дюйма, робоча роздільна здатність-3840х2160 пікселів (стандарт uhd 4k), співвідношення сторін 16:9, а підсумкова щільність пікселів виявляється рівною 140 ppi. Таке значення забезпечує високу чіткість зображення, але для комфортного використання вимагає використовувати систему масштабування windows, що, на жаль, може перешкодити комфортній роботі в деяких додатках з неповноцінною підтримкою hidpi-дисплеїв.

Для монітора заявлений робочий діапазон вертикальної розгортки в 48-144 гц, а в якості систем адаптивної синхронізації підтримуються amd freesync premium і nvidia g-sync compatible (поки що без офіційного підтвердження). Для досягнення максимальної частоти ніякі додаткові дії (розгін) не потрібні: просто виставляєте в налаштуваннях драйвера 144 гц, rgb-уявлення кольору і 10 біт — і не знаєте проблем.

В описі швидкісних характеристик виробник чесно вказує дві цифри: 1 за стандартом mprt (час появи кадру на екрані в режимі зі вставкою «чорного кадру» aim stabilizer) і 1 мс gtg – час відгуку пікселів на певному колірному переході. При цьому монітор підтримує новий режим розумного регулювання розгону панелі smart od, що в теорії має допомогти в досягненні оптимального балансу між швидкістю і видимістю артефактів у всьому частотному діапазоні вертикальної розгортки екрану.

Список доступних інтерфейсів для підключення у aorus fi32u дійсно вражає: два hdmi версії 2.1, один dp 1.4 і usb type-c для підключення мобільних пристроїв (ноутбуки, планшети, телефони) з підтримкою dsc. Завдяки наявності останнього виробник говорить про “технології” high bit rate 3 (hbr3), що дозволяє організувати передачу даних на швидкості в 32,4 гбіт/с (проти стандартних для dp 1.4 26 гбіт/c). Це дозволяє монітору без проблем працювати з максимальною роздільною здатністю, високою частотою вертикальної розгортки і включеним hdr, з глибиною кольору до 10 біт і без урізання робочого діапазону. Аналогічні можливості пропонують і два hdmi 2.1 – не тільки для ігрових приставок, але і при до відеокарт з відповідною підтримкою в пк.

Для підключення навушників і мікрофона в моніторі присутні 3,5-мм аудіороз’єми, а для роботи з периферією представлені два usb 3.0 з можливістю швидкої зарядки. Вбудованої аудіосистеми в новинці немає, як і в багатьох інших ігрових рішеннях aorus, — і це нормально, оскільки гравці зазвичай використовують гарнітуру або якісну акустичну систему.

У своєму новітньому рішенні компанія скористалася технологіями black equalizer першої версії і anc 2.0. У першому випадку використовуються класичні алгоритми впливу при висвітленні тіней, без якихось обмежень по частоті вертикальної розгортки.

Для anc 2.0 монітор використовує оновлений аудіочіп ess sabre для фільтрації стороннього шуму (активного шумозаглушення) зі збільшеним до 120 дб співвідношенням «сигнал — шум» (snr), також дозволяє забезпечити високу якість звуку для підключених аудіопристроїв.

Список особливостей монітора продовжує знайома нам функція dashboard. Вона дозволяє виводити технічну інформацію (напруга, температуру і частоти cpu/gpu, швидкості обертання вентиляторів тощо) на екран в режимі реального часу. Подібне можна реалізувати і силами стороннього програмного забезпечення, але gigabyte пропонує дану функцію, що називається, з коробки.

Крім усього іншого, новинка підтримує функції pbp/pip («картинка в картинці» і “картинка до картинки”), kvm-світч, usb charger (можливість зарядки пристроїв по usb) і 6-осьову колірну корекцію.

Продовжують список функцій gameassist і sidekick. Перша служить для виведення наекранного прицілу, таймера, лічильника і різних сіток, а друга дозволяє налаштовувати монітор через спеціальну утиліту для windows.

З інших типових для ігрових моніторів бренду технологій можна відзначити використання вже знайомої нам rgb-підсвічування зовнішнього простору під назвою fusion 2.0. Для її глибокого налаштування виділено додаток з відповідною назвою, а через звичайне меню монітора користувач може вибрати один з трьох режимів роботи.

#комплектація і зовнішній вигляд

По упаковці,Комплектації і зовнішньому вигляду новинка є братом-близнюком раніше розглянутого aorus fi32q.

Монітор поставляється у великій і якісно виконаній упаковці з яскравим оформленням.

Від додаткової картонної коробки виробник відмовився і залишив тільки основну — барвисту.

Ми знову не виявили пластикової ручки зверху коробки. Для транспортування монітора слід скористатися спеціальними вирізами на упаковці.

На ній представлені дві фотографії моделі, а також повний список особливостей рішення у вигляді невеликих барвистих піктограм, розміщених з декількох сторін.

Загальний список особливостей нарахує більше 20 пунктів, а з інформаційних наклейок можна дізнатися номер партії, серійний номер, повна назва монітора, його масу і країну виробництва (китай).

Комплект поставки новинки включає в себе все найнеобхідніше:

 • силовий кабель (2 шт. Різних стандартів);
 • кабель hdmi;
 • кабель dp;
 • кабель usb type-c → type-c;
 • кабель usb для підключення монітора до пк;
 • cd з драйверами і утилітами;
 • короткий посібник користувача з початкового налаштування;
 • гарантійний талон.

У випадку з героєм огляду для підключення добре підходять всі варіанти відео інтерфейсів, однак якщо ви хочете вийти на можливий максимум (10 біт + 144 гц + hdr + adaptive-sync) не тільки на картах серії rtx 3000, то єдиним можливим варіантом стане displayport-підключення. А для приставок останнього покоління, навпаки, слід скористатися один з двох hdmi 2.1.

Якщо ви почали придивлятися до моніторів gigabyte зовсім недавно, то ви навряд чи знайдете відмінності між новим fi32u і раніше представленими рішеннями aorus. Але вони тут є-через збільшену діагоналі матриці виробник злегка переробив центральну колону і саму підставку для збільшення стійкості всієї конструкції.

Тепер підставка всією своєю площею стосується робочої поверхні, проріз для системи прокладки кабелів стала менше, а від додаткового пластикового тримача було вирішено відмовитися.

У питанні ж зовнішніх даних самого корпусу герой огляду абсолютно нічим не відрізняється від молодших представників лінійки (моделей ad27qd, fi27q-p, fi27q-x) і випереджає їх лише за габаритами, так що опис дизайну нижче, вже за звичаєм, повторює раніше сказане нами в інших оглядах дисплеїв gigabyte. Тих, хто з ним вже знайомий, ласкаво просимо на другу сторінку цього огляду — з тестами.

У зовнішньому вигляді fi32u проглядаються риси багатьох сучасних рішень з самих різних сегментів. Результат їх схрещування виявився добротним, незабутнім і, що важливо для ігрової моделі, яскравим.

Матриця упакована в сучасний» безрамковий ” корпус з мінімальними внутрішніми рамками з трьох сторін. Знизу ж нас зустрічає широка пластикова накладка з логотипом aorus.

Центральна колона за кілька секунд кріпиться до корпусу, а для її демонтажу необхідно не просто затиснути один пластиковий фіксатор-кнопку, як це робиться в інших моніторів, а звести один до одного дві напрямні, після чого перед користувачем постане стандартна vesa-сумісний майданчик стандарту 100 × 100 мм.

Що стосується інших важливих параметрів підставки, то тут все в повному порядку: вона добре виглядає, якісно зроблена і монітора забезпечує відмінну стійкість. Система прокладки кабелів реалізована виключно силами фігурного вирізу в центральній колоні. Для зручності перенесення дисплея в її верхній частині зроблено подобу ручки.

Ергономіка підставки задовольнить запити всіх без винятку споживачів: доступна зміна нахилу (від -5 до +21 градуса) і висоти (125 мм), а також поворот корпусу вправо/вліво (на 20 градусів).

Присутня можливість перевороту в портретний режим (pivot, в одну сторону), через яку, на наш подив, центрування корпусу майже не постраждала (але нарікання все ж можуть виникнути-залежить від екземпляра).

Всі кріпильні елементи монітора, в тому числі нутрощі підставки і підстави, виконані з металу. Для надійного зчеплення з робочою поверхнею використовуються чотири гумові ніжки різної форми – їм добре вдається утримувати монітор в одному положенні, в тому числі завдяки досить великій вазі пристрою.

Rgb-підсвічування зовнішнього простору rgb fusion 2.0 поділена на кілька локальних зон — ніяких відмінностей від того, що було у попередників, ми все так само не бачимо.

Колірний спектр підсвічування максимально широкий. Через меню монітора можна вибрати один з трьох режимів роботи — або ж повністю її відключити. Тонку ж настройку і синхронізацію з іншими продуктами можна виконати завдяки окремому додатку gigabyte.

Як показує практика, попит народжує пропозицію, і за подібні системи підсвічування люди готові переплачувати навіть в тому випадку, якщо після установки дисплея на робочий стіл вся «новорічна ялинка» буде видно виключно стіні або проходять по офісу співробітникам. Створити ж атмосферне підсвічування rgb fusion 2.0 не здатна – яскравості не вистачить.

Варто відзначити, що герой огляду оснащений ips-type-матрицею з напівматовою робочою поверхнею, яка повинна боротися не тільки з відблисками на екрані, але і з дратівливим кристалічним ефектом. Справляється вона з цим завданням гідно.

По наклейці на корпусі пристрою можна звірити всі номери (серійний, номер партії і так далі) і нарешті дізнатися приблизну дату виробництва. Потрапив до нас екземпляр був випущений в квітні 2021 року і, цілком ймовірно, зроблений силами безпосередньо самої gigabyte.

Всі інтерфейси для підключення знаходяться в задній частині корпусу, на одній колодці, і спрямовані вниз. Через можливість перевороту корпусу в портретний режим проблем з підключенням кабелів не виникає.

За спеціальними прорізами в задній частині корпусу в черговий раз можна було б припустити, що в моніторі передбачена вбудована акустична система, проте інженери і маркетологи компанії знову вирішили обійтися без неї. Як вважають багато виробників, справжні геймери використовують гарнітури, тому інженери фокусуються на розміщенні аудіоінтерфейсів і зручність підключення до них.

За зовнішнім виглядом і якістю використовуваних матеріалів монітор сприймається як дорогий пристрій. Обробка елементів виконана на вищому рівні, зазори рівномірні по всій довжині стиків. Пластик не чорний, а темно-сірий, практичність більшості елементів висока, але це точно не стосується напівпрозорих чорних і хромованих пластикових вставок в місцях присутності rgb fusion-підсвічування, на яких швидко з’являються потертості і багато подряпин — дрібних і не дуже.

Монітор не скрипить і не хрумтить при скручуванні і зміні положення. До фарбування теж не причепитися. У плані якості gigabyte aorus fi32u точно випереджає своїх конкурентів.

#меню та керування

Основа системи управління монітором-п’ятипозиційний джойстик, розташований посередині нижньої грані корпусу. Трохи вище, на передній рамці, знаходиться індикатор живлення з білим світінням, яке при бажанні можна або відключити, або зробити в два рази менш яскравим.

За замовчуванням з-за високого дозволу виробник вибрав збільшений варіант меню (збільшення 2х), але для зручності роботи ми відразу звернули його в більш звичний стан (1х).

Швидкість роботи меню залишилася високою. Система моментально відгукується на дії користувача — дратівливих затримок ми не помітили. А завдяки наекранним підказкам управляти монітором легко і просто як вдень, так і вночі, за відсутності зовнішнього освітлення.

Серед опцій з швидким доступом (за допомогою перекладу джойстика в одне з чотирьох положень) за замовчуванням доступні наступні: вибір джерела сигналу, еквалайзер чорного, перехід до встановлених режимів picture mode і регулювання гучності підключених навушників або акустичної системи. За бажанням функції всіх чотирьох положень джойстика можуть бути змінені-вибір опцій досить широкий.

При натисканні на джойстик внизу екрану виникає знайомий блок з п’яти навігаційних кнопок. Завдяки їм можна перейти в основне меню, вимкнути монітор і швидко дістатися до налаштувань функцій gameassist і dashboard.

Зовнішній вигляд osd-меню-дизайнерська суміш з того, що ми з вами могли спостерігати в моніторах samsung і benq, але виконана в іншому забарвленні, без особливого упору на якісь деталі. Все просто і лаконічно. Перед нами верхній блок з шістьма пунктами, які виробник порахував головними, і шість розділів (сьомий, з єдиною функцією скидання параметрів, ми в розрахунок не беремо), настройки яких розклали на три додаткові секції.

По наповненню меню fi32u незначно відрізняється від раніше розглянутих нами рішень aorus, пропонуючи трохи більше можливостей.

Перший розділ, gaming, надає доступ до так званих ігрових параметрів, серед яких aim stabilizer sync, black equalizer, super resolution, display mode( налаштування вбудованого скалера), налаштування розгону матриці overdrive і можливість активації adaptive-sync (необхідна, зокрема, для включення nvidia g-sync compatible і роботи amd freesync).

Регулювання яскравості, контрастності, гами, різкості, колірної температури і колірної насиченості виділені в розділ picture, де за замовчуванням обраний новий режим green (зі зниженим енергоспоживанням і активованої локальної підсвічуванням). Тут же можна вибрати один з інших встановлених режимів зображення і провести тонке налаштування кожного з них (іноді з певними обмеженнями).

У третьому розділі можна виявити можливість вибору джерела зображення, змінити тональний діапазон при використанні hdmi-інтерфейсу і включити overscan. Для новинки додані пункти включення hdr і налаштування функції kvm для роботи з декількома пристроями одночасно.

Широкі можливості для налаштування функцій pip і pbp представлені в наступному розділі з відповідною назвою.

У розділі system доступні налаштування rgb-підсвічування (три режими роботи), вибір джерела аудіосигналу і функцій для швидкого доступу, зміна зовнішнього вигляду і мови локалізації меню.

Російський переклад в черговий раз виконаний не зовсім коректно, менш якісним шрифтом і зроблений не скрізь-попередній блок меню завжди залишається англійською.

У додаткових налаштуваннях розділу system можна відключити повідомлення про робочий дозвіл, змінити яскравість індикатора живлення, активувати автоматичне вимикання і автоматичний перехід до підключеного джерела, зробити налаштування вбудованого аудіочіпа. Розділ доповнений можливістю активації підтримки hdmi 2.1 (ймовірно, для ігрових приставок) і динамічного стиснення зображення при використанні usb type-c підключення.

В кінці нас зустрічають розділи для збереження всіх внесених змін в одну з трьох комірок пам’яті і скидання всіх налаштувань до значень за замовчуванням.

Кілька ширший список можливостей в більш наочному вигляді представлений через додаток osd sidekick, здатне замінити похід в стандартне меню монітора. Багатьом споживачам такий спосіб управління дисплеєм здасться більш зручним. C його можливостями ми знайомилися вже не раз.

⇡#методика тестування

Монітор aorus fi32u був протестований за допомогою колориметра x – rite i1 display pro в поєднанні з референсним спектрофотометром x-rite i1 pro, програмного комплексу argyll cms c графічним інтерфейсом dispcalgui і програмою hcfr colormeter. Всі операції здійснювалися в windows 10, під час тестування частота оновлення екрану становила 144 гц, а глибина кольору була виставлена в положення 10 біт (хоча необхідності для наших тестів в цьому немає).

у відповідності з методикою ми виміряємо наступні параметри монітора:

 • яскравість білого, яскравість чорного, коефіцієнт контрастності при потужності підсвічування від 0 до 100 % з кроком 10 %;
 • колірний обхват;
 • колірну температуру;
 • гамма-криві трьох основних кольорів rgb;
 • гамма-криву сірого кольору;
 • відхилення кольору deltae (за стандартом ciede1994);
 • рівномірність підсвічування, рівномірність колірної температури (в кельвінах і одиницях відхилення deltae) при яскравості в центральній точці 100 кд/м2.

Всі описані вище вимірювання проводилися до і після калібрування. Під час тестів ми вимірюємо основні профілі монітора: виставлений за замовчуванням, srgb (якщо доступний) і adobe rgb (якщо доступний). Калібрування проводиться в профілі, виставленому за замовчуванням, за винятком особливих випадків, про які буде сказано додатково. Для моніторів з розширеним колірним охопленням ми вибираємо режим апаратної емуляції srgb, якщо він доступний. Перед початком всіх тестів монітор прогрівається протягом 3-4 годин, а всі його налаштування скидаються до заводських.

Також ми продовжимо нашу стару практику публікації профілів калібрування для протестованих нами моніторів в кінці статті. При цьому тестова лабораторія 3dnews попереджає, що такий профіль не зможе на 100% виправити недоліки конкретно вашого монітора. Справа в тому, що всі монітори (навіть в рамках однієї моделі) обов’язково будуть відрізнятися один від одного невеликими похибками передачі кольору. Виготовити дві однакові матриці неможливо фізично, тому для будь-якої серйозної калібрування монітора необхідний колориметр або спектрофотометр. Але і “універсальний” профіль, створений для конкретного екземпляра, в цілому може поправити ситуацію і у інших пристроїв тієї ж моделі, особливо в разі дешевих дисплеїв з яскраво вираженими дефектами передачі кольору.

#робочі параметри

У моніторі aorus fi32u виробник пропонує вісім встановлених режимів і три додаткових (custom), для повністю ручного налаштування. При тестуванні ми використовували інтерфейс displayport 1.4 як найбільш популярний і безпроблемний серед доступних.

За замовчуванням налаштування основних параметрів виглядають наступним чином:

 • режим зображення – green;
 • яскравість— 33;
 • контраст— 50;
 • різкість— 5;
 • колірна температура — normal;
 • гамма— 2,2;
 • еквалайзер чорного— 10;
 • overdrive — off;

В ході ручного налаштування (100 кд/м2 і 6500 к) параметри взяли наступний вигляд:

 • режим зображення – custom (1, 2, 3);
 • яскравість— 16;
 • контраст— 50;
 • різкість — 5;
 • колірна температура-user define (100/95/94);
 • гамма— 2,4;
 • еквалайзер чорного кольору— 10;
 • overdrive-picture quality.

Для доступу до повного переліку необхідних параметрів був обраний призначений для користувача режим (підходить будь-який з трьох). Після переходу в нього значних змін картинки не відбулося, а щоб отримати необхідні значення і привести передачу кольору до норми, треба було відрегулювати три параметри: яскравість, колірну температуру (rgb gain) і гаму. Колірне охоплення встановилося на нативному для використовуваної матриці рівні – dci-p3. Ступінь розгону overdrive була змінена на picture quality, а з різкістю в gigabyte вирішили проблему без нас, залишивши значення sharpness в положенні 5. Не чіпали ми і значення еквалайзера чорного, оскільки будь-який зсув від заводських 10 одиниць при виставленій гамі 2,4 провокував непотрібні нам корекції світлових і тіней.

Перевірка здійснювалася в режимі green при налаштуваннях за замовчуванням.

Максимальна яскравість виявилася на рівні 398 кд/м2, а нижнє значення склало 48 кд/м2. Коефіцієнт контрастності-1060: 1 в середньому, що на 6% вище заявленого в технічних характеристиках.

Отриманий діапазон зміни яскравості підсвічування виявився максимально близьким до комфортного рівня. По верхній межі монітор фактично дістався до запиту стандарту vesa displayhdr 400, а нижня межа дозволить відчутно знизити навантаження на очі в умовах слабкого зовнішнього освітлення.

Активація локальної системи підсвічування і перемикання в hdr-режим дозволяє монітору досягти близько 490 ніт в піку (на нетривалий час), але цю цифру не варто враховувати як серйозний показник.

Що стосується технології «вставки чорного кадру» aim stabilizer sync , то при її включенні регулювання яскравості блокується, а яскравість білого поля встановлюється на рівні в 229 ніт все з тим же коефіцієнтом контрастності в ~1060:1.

Незважаючи на заяву виробника про покриття 90% dci-p3, можливості використовуваної матриці від innolux в черговий раз виявилися трохи нижче – на рівні 85% від того ж колірного простору. Втім, ця різниця не сильно обмежує покупців моделі при роботі з кольором і, можливо, стане проблемою виключно для поліграфістів і людей, що займаються друком своїх фотознімків.

При налаштуваннях за замовчуванням в новому режимі green потенціал матриці в fi32u виявляється дещо обмежений. Через оптимізацію енергоспоживання страждає точність передачі кольору, обмежені можливості ручного налаштування і використовується марна у випадку з новинкою система динамічного підсвічування. Яскравість підсвічування “з коробки” становить близько 167 ніт і відповідає заблокованому рівню в 33 %.

Точка білого у aorus fi32u налаштована на середньому рівні, а через динамічну оптимізацію зображення страждає і стабільність колірної температури відтінків сірого.

РозбіжністьКаналів гамма-кривих мінімальне, але лінії збудовані за принципом «як попало», що у випадку з нашою перевіркою призвело до збільшення помітності тіней і різкого зниження яскравості середніх півтонів. Картинка на екрані далека від ідеальної, так що монітору не завадить настройка.

Через такі особливості колірного охоплення і дивною установки гамма-кривих результат в тесті argyll cms виявився досить низьким, що зовсім не дивно. Такі ось вони, еко-стандарти, що дійшли і до настільних моніторів.

⇡#результати після калібрування

Проблеми з заводською точністю передачі кольору нового fi32u вирішити не те щоб просто, але можна. Для цього необхідно перейти в один з трьох пресетів custom для повноцінних користувальницьких змін, після чого слід знизити яскравість підсвічування, змінити ступінь посилення rgb для досягнення необхідної колірної температури і перевести режим гами в положення 2.4. Якщо хочете прискорити час відгуку, можна встановити overdrive в положення picture quality.

Внесені зміни і проведене профілювання злегка змінили рівень відповідності простору dci-p3, збільшивши його на 2 %, тим самим наблизивши до значення з тх.

Точка білого прийшла в норму, а стабільність відтінків сірого встановилася на високому рівні, в тому числі завдяки дезактивації системи local dimming.

Після переходу до гами 2,4 встановленим кривим потрібні були мінімальні lut-корекції. Виходячи з отриманих результатів ми також зробили висновок про те, що передача кольору на екрані fi32u не відрізняється високою стабільністю, а тому моделі калібрування може вимагатися частіше, ніж ми зазвичай рекомендуємо (стандарт — рік-півтора).

Завдяки створеному профілю система отримала всі необхідні їй дані про можливості дисплея, що дозволило програмам з підтримкою cms виробляти необхідні колірні корекції. Відхилення deltae знизилися до рівня 0,26 в середньому і 0,85 в максимумі.

⇡#результати в режимі reader

Режим reader повинен знижувати навантаження на очі-це, по суті, аналог low blue light (blue light reducer), які тут доповнює собою і без того правильно вибудуваний спектр підсвічування (згадуємо про наявність у монітора нового сертифіката eyesafe) зі зрушеним піком синього в безпечну зону.

При переході в нього стандартна яскравість знаходиться на рівні в 222 ніт, але проблем з її подальшою ручним регулюванням не виникає. Колірне охоплення відчутно звужується і встановлюється на рівні в 86,3% srgb і всього 66,6% dci-p3.

На подив, точка білого змінюється не настільки значно, але з’являється слабкий зеленуватий паразитний відтінок. При цьому стабільність колірної температури відтінків сірого стає ідеальною.

Гамма-криві в режимі reader проходять значно вище референсу, збільшена помітність крайніх темних півтонів, а проблеми з дисбалансом rgb відсутні.

В цілому виконана виробником настройка не сильно впливає на зниження навантаження на очі, особливо в умовах з поганим зовнішньому освітленням. Режиму потрібна додаткова настройка з боку споживача, а отриманий результат в тесті argyll cms вас не повинен бентежити: це цілком звичайна справа для подібних предустановок, та й мета у reader зовсім інша – максимально знизити навантаження на очі, з чим він прекрасно справляється.

⇡#результати в режимі srgb

Оскільки розглянута новинка-монітор з розширеним колірним охопленням, в ньому не дивно зустріти режим емуляції srgb, в якому відбувається підмішування компонент в чисті кольори, що приводить звуження цо.

Емуляція srgb проводиться на дуже хорошому рівні. Початкова яскравість встановлюється на 26 % (137 ніт), але її дозволено міняти.

Точка білого близька до 6900 к з ледве помітним паразитним відтінком, а стабільність цт сірого все також хороша, як і в парі інших предустановок.

А ось над точністю установки гамма-кривих в режимі емуляції srgb виробник не попрацював. У монітора збереглися особливості у вигляді зниженої контрастності, що забезпечило середнє значення гами 1,99 проти стандартних 2.2.

В умовах подібної настройки отримати високий результат монітор fi32u, звичайно, не зміг. Режиму потрібна додаткова настройка і дуже бажана повноцінна калібрування з lut-правками для приведення контрастності до норми. В іншому випадку розраховувати на високу точність передачі кольору не слід.

⇡#рівномірність підсвічування

Рівномірність підсвічування дисплея перевірялася після зниження яскравості в центральній точці монітора до рівня 100 кд/м2 і установки колірної температури в ~6500 кельвін. Система компенсації нерівномірності підсвічування в моделі не застосовується.

Картинка вище демонструє фотографію білого поля при певній експопоправке в ході зйомки (в темряві) і подальшої програмної обробки для більш наочного уявлення рівномірності підсвічування.

На білому проблеми рівномірності підсвічування видно не дуже сильно, але при погляді на сіре поле вони стають більш явними, нехай і виключно по розкиду колірної температури.

Середнє відхилення від центральної точки склало всього 4,3 %, а максимальне 12,9 %. Для великого ігрового монітора, особливо якщо враховувати результати молодших 27-дюймових побратимів від різних виробників, результат просто прекрасний. Додати тут нічого.

А ось проблеми з рівномірністю колірної температури не обійшли монітор стороною. Розкид значень склав майже 800 к, середнє відхилення від центральної точки – 3,8 %, максимальне-10,9 %. Колірна температура рівномірно знижується від центру до країв екрану. Подібне ми спостерігаємо рідко, так що fi32u в цьому питанні – ексклюзив. Залишається вірити, що не всі екземпляри новинки мають таку неприємну особливість.

Тепер подивимося на рівномірність підсвічування і різні колірні ефекти у випадку з чорним полем. Зробимо ми це за двома фотографіями, знятим на різному видаленні від екрану (~70 і 150 см).

У плані кутового glow-ефекту досліджуваний монітор показав низький результат – чотири «засвічених» кута з сильними паразитними відтінками, особливо у верхній частині екрану. Розмір “засвічень” залежить від відстані до екрану – чим ближче, тим вони більші. Все як водиться у великих ips-дисплеїв.

При віддалі від екрану glow повністю зникає і стає ясно, що з реальною рівномірністю підсвічування на чорному у нашого екземпляра є очевидні проблеми: жовтуваті плями різних величин у всіх кутах панелі, які лише підсилюють видимість і без того сильного glow-ефекту.

⇡#візуальна оцінка зображення і особливості моделі

⇡#якість градієнтів і бандинг

Псевдо-10-бітова матриця (з використанням frc) в aorus fi32u змогла продемонструвати видатні по рівномірності градієнти в усіх встановлених режимах і після правок робочих параметрів через osd-меню користувача режимах.

Правильна ручна настройка в ході калібрування дозволяє вносити невеликі правки в lut відеокарти, проте використовувана в моніторі aas-панель відповідає на це не так, як нам би хотілося: з’являється близько 6-8 грубих переходів зі слабкими паразитними відтінками в діапазоні 10-50 %. І з цим, на жаль, нічого не поробиш.

На зображенні для перевірки так званого бандинг-ефекту герой огляду показав себе добре – на рівні популярних 27-дюймових ігрових моніторів з ips-матрицями. Немає різких стрибків яскравості і відтінку на темних переходах, а видимі дефекти зображення відсутні.

⇡#швидкість відгуку і пропуск кадрів

У розмовах про високочастотних 4к-моніторах зараз є дві протилежні думки. Одні користувачі вважають, що для подібних моніторів ще не настав час ікс, іншим же хочеться все більше і більше, а 144 гц – той мінімум, на який вони взагалі згодні. І якщо раніше для можливості показати подібну частоту (хоча б на тестових сценах) проходилося знижувати якість промальовування, використовуючи ycbcr, то у випадку з fi32u проблема повністю зникла завдяки технології dsc і інтерфейсів останнього покоління.

Максимальна частота вертикальної розгортки у новинки доступна без необхідності активації розгону, якого у моделі просто немає. Час відгуку по gtg-1 мс, і рівно таким же воно залишається при активації вдосконаленої системи aim stabilizer c приставкою sync, що підтримує паралельну роботу з системами адаптивної синхронізації. Це відповідь gigabyte на ексклюзивну систему elmb-sync від asus, до чого інші виробники ще не дісталися.

Для новинки виробник додав два додаткових режими overdrive-off (розгін по швидкості відгуку вимкнений) і smart od (розумний вибір режиму в залежності від частоти кадрів/розгортки). З ними сусідять звичні нам picture quality (pq), balance і speed, аЗа замовчуванням виробник виставив режим off, який виявився найповільнішим серед доступних.

Новий smart od вже вдруге виявився копією режиму balance. Обидва пресети демонструють менші шлейфи, ніж при налаштуваннях за замовчуванням, але з добре помітними артефактами. Зробити ці прояви ще яскравіше дозволяє даремний режим speed, а отримати найбільш коректне зображення можна в od picture quality, який спочатку натякає на це своєю назвою. Він не тільки відчутно скорочує шлейф на тлі od-off, але і обходиться без помітних артефактів зображення і саме його ми радимо для постійного використання.

Для активації режиму зі “вставкою чорного кадру” (aim stabilizer sync) немає необхідності вимикати підтримку adaptive-sync. При цьому пропадає можливість регулювання яскравості, але залишається доступною регулювання overdrive. Для тестування функції ми виставили режим pq, який, на жаль, не допоміг поліпшити початковий результат. Виявилося, що система aim stabilizer у fi32u, як і у версії fi32q, налаштована не зовсім коректно: незважаючи на різко збільшену чіткість рухомих об’єктів, з двох сторін від них з’являються добре помітні шлейфи.

При належному підході до налаштування монітор може порадувати вас дійсно видатними швидкісними характеристиками, проте розраховувати на якісь чудові результати не варто, адже переважна більшість сучасних wqhd ips-варіантів все одно швидше. А якщо орієнтуватися на вартість fi32u, то за такі гроші ви зможете дозволити собі рішення з частотою 240+ гц і роздільною здатністю 2560 х 1440 пікселів, для яких не буде потрібно настільки дорога і високопродуктивна система.

Окремо хотілося б відзначити, що на момент тестування (середина вересня 2021 року) монітор не є офіційно сертифікованим nvidia для роботи з g-sync в режимі compatible, проте ніяких реальних проблем сумісності немає – все працює як треба.

Говорячи про стабільність максимальної частоти розгортки, можна відзначити, що ніяких проблем при тестуванні монітора ми не виявили. Спеціальний тест з пакету testufo це повністю підтверджує – 144 гц стабільні в часі і доступні при будь-яких налаштуваннях монітора.

⇡#кути огляду і glow ефект

По кутах огляду розглянутий монітор мало відрізняється від найбільш універсальних 27-дюймових wqhd / 4k ips-моделей, демонструючи високий рівень стабільності картинки при робочих кутах перегляду.

При незначних змінах в горизонтальній площині картинка на екрані fi32u зовсім не змінюється. Якщо збільшити кут до 30-45 градусів, то зображення стає трохи менш контрастним, трохи знижується насиченість деяких кольорів, злегка висвітлюються тіні — нічого незвичайного. При змінах у вертикальній площині картинка на екрані псується швидше і сильніше. Особливо сильно змінюють свій зовнішній вигляд крайні області екрану, зокрема-кути.

Сильний glow-ефект на чорному полі-один з основних недоліків досліджуваного рішення. Саме glow вносить основний внесок в претензії, що відносяться до стабільності картинки на екрані і комфортності роботи в темному приміщенні, особливо при перегляді фільмів і роботі в пз з темним інтерфейсом. Залежно від положення користувача перед екраном з чорною заливкою паразитний відтінок і ступінь його прояву сильно варіюються.

На кольорових же зображеннях glow демонструє себе значно слабкіше. При погляді з боку картинка стає менш контрастною, з легким паразитним відтінком, що покриває все зображення.

⇡#кристалічний ефект , cross-hatching , шім

У моніторі aorus fi32u використовується матриця з хорошою напівматовою захисною поверхнею.

Картинка на екрані приємна для очей. Кристалічний ефект ледве помітний, багато його не побачать зовсім. При зміні кута перегляду його помітність практично не посилюється. Від ефекту cross-hatching дана модель дисплея повністю позбавлена.

До відображення дрібних елементів і промальовування тексту різної величини претензій у нас не виникло. Монітор впевнено проходить всі тести і залишає позитивне враження від картинки на екрані навіть при заводських установках різкості, з чим раніше у деяких моделей aorus спостерігалися проблеми.

За запевненням виробника, дисплей володіє flicker-free-підсвічуванням, що і було підтверджено в ході наших тестів. При будь-якому рівні яскравості ши-модуляція не використовується або її частота становить кілька кілогерц або навіть десятки кілогерц. За свої очі користувачі можуть бути спокійні. Залишилося не забувати про необхідність робити перерви в роботі і не виставляти занадто високу яскравість при низькій або середній зовнішньої освітленості.

При активації режиму “вставки чорного кадру” (aim stabilizer) на частоті вертикальної розгортки 144 гц ми виявили ши-модуляцію з відповідною частотою і високою шпаруватістю – так і повинно бути. Навантаження на очі в цьому випадку, безумовно, зростає, але і рухомі об’єкти на екрані стають чіткіше, правда, з помітним шлейфом по обидві сторони зображення через неповний цикл виключення підсвічування. Для коротких ігрових сесій подібний режим може бути цікавий, але при тривалій роботі за монітором його точно слід уникати, особливо з урахуванням ступеня прояву шлейфів при будь-яких доступних налаштуваннях overdrive.

У моніторі aorus fi32u використовується вбудований блок живлення, що в gigabyte зараховують до переваг. Ніяких паразитних звуків в ході роботи монітора при будь-яких налаштуваннях нами відзначено не було.

⇡#висновки

У своєму новому aorus fi32u компанія gigabyte постаралася викластися на всі 100 %, запропонувавши доступний максимум не тільки для просунутих користувачів пк, але і для власників сучасних ігрових приставок, бажаючих якомога швидше побачити всі переваги високого fps. Для них екран в 31,5 дюйма підходить значно краще, ніж не такі вже й великі за сучасними мірками 27-дюймові рішення, особливо коли мова йде про споживання мультимедійного контенту.

На цей раз виробнику вдалося стати першим у запуску рішення подібного роду, що доводить серйозний настрій gigabyte на боротьбу з конкурентами, які займаються моніторів значно більше часу. Монітор aorus fi32u напханий всім чим тільки можна і не пропонує хіба що багатозонне mini-led підсвічування, як у дисплеїв ціною в 3-4 рази вище.

В gigabyte подбали як про геймерів, для яких в fi32u є широкий список корисних технологій і програмних рішень, так і про тих, кому доводиться довго працювати перед екраном. Для зниження навантаження на очі зібраний цілий комплекс, що складається з немерцающей (flicker-free) підсвічування зі зміненим спектром світіння (сертифікат eyesafe display) і широким діапазоном регулювання яскравості. Великий екран з напівматовою робочою поверхнею дозволяє менше напружувати очі, а інтегрований інтерфейс usb type-c (фактично ексклюзив для ігрового 4к-монітора) забезпечує широкі можливості вибору робочого пристрою.

Чи є герой огляду ідеальним монітором? звичайно, ні. Виробнику знову не вдалося вийти на високі цифри покриття розширеного простору dci-p3, а заводська настройка більшої частини режимів сильно підвела. Є питання до роботи системи “вставки чорного кадру” і до дефектів підсвічування на чорному укупі з сильним glow-ефектом, а також до рівномірності колірної температури на світлих відтінках, що впливає на сприйняття кольору куди сильніше, ніж рівномірність за рівнем яскравості. Іншими словами-є ще над чим попрацювати. Удачі у виборі!

З файлового сервера 3dnews.ru можна завантажити колірний профіль для цього монітора, який ми отримали після ручного налаштування і профілювання.

переваги :

 • відмінна якість матеріалів і збірки;
 • ергономічна підставка і наявність vesa-кріплення;
 • широкий вибір сучасних інтерфейсів підключення (dp 1.4, usb type – c c dsc і 2 hdmi 2.1) зі збільшеною пропускною здатністю (hbr3);
 • повна сумісність з ігровими приставками останнього покоління;
 • usb-хаб з двома портами usb 3.0 для роботи з периферією;
 • прекрасний комплект поставки;
 • підтримка функцій pbp/pip і kvm-switch;
 • вбудований аудіочіп ess sabre для якісного звуку при підключенні навушників або зовнішньої акустичної системи;
 • велика кількість програмних фішок — багато пройдуть повз, але комусь вони можуть стати в нагоді;
 • настроювана rgb-підсвічування зовнішнього простору fusion 2.0;
 • наявність сертифіката відповідності стандарту eyesafe display-отримано завдяки зміненому спектру підсвічування зі зрушенням піку синього в безпечну область 458 нм, без впливу на колірну температуру;
 • 10-бітове представлення кольору на максимальнійЧастоті в 144 гц при працюючому hdr-такі можливості встановлених інтерфейсів;
 • безпроблемна система управління на базі п’ятипозиційного джойстика;
 • наявність режиму srgb з емуляцією стандартного колірного простору і можливістю регулювання яскравості підсвічування;
 • висока стабільність відтінків сірого в багатьох режимах;
 • широкий діапазон регулювання яскравості при стабільно високому коефіцієнті контрастності (трохи вище заявленого);
 • висока швидкість і плавність зображення на екрані, особливо після правильного вибору режиму overdrive – це, звичайно, не 240 гц wqhd ips, але теж швидко;
 • підтримка технологій адаптивної синхронізації amd freesync premium і nvidia g-sync в режимі сумісності (поки що неофіційно);
 • наявність просунутого режиму роботи підсвічування зі вставкою чорного кадру» aim stabilizer sync — перший конкурент раніше ексклюзивної elmb-sync від asus з підтримкою одночасної роботи з будь-якої з систем адаптивної синхронізації;
 • хороша рівномірність підсвічування на світлому полі за рівнем колірної яскравості (може залежати від екземпляра);
 • підсвічування без мерехтіння( flicker-free), але лише до моменту включення aim stabilizer sync;
 • хороші кути огляду і відносно слабкий glow на кольорових зображеннях;
 • відсутність cross-hatching і помітного кристалічного ефекту (ке).

недоліки:

 • низька точність заводського налаштування і необхідність внесення великої кількості ручних правок – у всьому винні еко-стандарти (а може бути, і не тільки вони);
 • низька рівномірність підсвічування на чорному полі – без урахування glow-ефекту)-у нашого екземпляра це виражалося в світло-жовтих плямах по кутах/краях панелі;
 • низька рівномірність підсвічування за рівнем колірної температури на сірих полях.

може не влаштувати :

 • досить глибока і широка підставка;
 • відсутність вбудованої акустичної системи;
 • некоректна настройка режиму aim stabilizer sync, через що з’являються помітні шлейфи з обох сторін рухомого об’єкта-жоден з режимів overdrive допомогти у вирішенні проблеми не здатний;
 • не сильно корисний режим reader, що є однією з варіацій на тему low blue light;
 • незважаючи на збільшену діагональ до 31,5 дюйма необхідність активації системи масштабування windows нікуди не поділася;
 • високі вимоги до продуктивності системи – а що ви хотіли від ігрового 4к?;
 • після внесення навіть невеликих lut-корекцій якість тонових переходів помітно падає;
 • даремна система local dimming – додатковий аналог звичайної системи динамічної контрастності, без поділу на зони (в інтернеті зустрічаються дані про те, що у монітора 16 вертикальних зон, але і це не сильно врятувало б ситуацію), постійно змінює гамма-криві;
 • розширений колірний обхват на рівні 86 % dci-p3 – монітор так і не дістався до заявлених 90 % навіть після ручної настройки і калібрування;
 • сильний кутовий glow-ефект з паразитними відтінками на чорному полі і темних зображеннях.