Огляд і тестування міні-пк asus pb62

13

Зміст

Вступ

Не так давно я розглянув міні-пк компанії asus, і деякі залишилися незадоволені його швидкодією. Так, у компанії є різні модифікації для різних завдань, і можна гнучко підібрати для себе те, що буде до душі. Адже не всім потрібно ставити рекорди в написанні текстів або офісній роботі, а «машина» може бути лише терміналом для роботи на віддаленому сервері або з якоюсь віртуальною машиною. По суті, вона є вашим гідом і провідником, і швидкодія грає не найважливішу роль.

Однак спеціально для любителів гарячіше у всіх сенсах є більш продуктивні рішення, які засновані на сучасних настільних процесорах останнього покоління. Там, де багато хто воліє використовувати якісь мобільні платформи, фахівці компанії asus можуть собі дозволити практично все, адже вони постійно знаходяться в пошуках неймовірного. Не буду приховувати, сам я ставився до цієї ідеї скептично тому, що зараз на ринку є потужні і дуже ефективні мобільні рішення, які легко можуть змагатися з настільними.

Наприклад, це може бути остання мобільна платформа компанії amd, де є багато гідних моделей з хорошою вбудованою графікою. Також відомо, що там процесори виділяють по 35 вт і охолодити їх можна навіть засобами корпусу. Але погодьтеся, що це банально і так міг вчинити будь-хто. Втім, щось подібне я вже бачив всередині моноблоків виробництва asus, тому таке мене особливо не дивує, а ось використання справжніх настільних процесорів в компактному корпусі виглядає цікавіше.

Зрозуміло, що є обмеження по потужності, але швидше за все мова йде про стандартні 65 вт моделях, які не мають на увазі розгону. Бувають ще модифікації з індексом t на кінці, що означає ще менший теплопакет. Однак якщо вже розробляти шасі, то є сенс робити його з запасом, щоб можна було використовувати повноцінні цп, такі як intel core i7-11700. Зрозуміло, що для цього корпус доведеться збільшити хоча б до розмірів mini-itx плати, де вже є напрацювання і можна трохи поправити thin mini-itx і засунути її в компактний корпус, який буде лише трохи перевищувати її за габаритами.

Найголовніше потрібно вирішити питання з охолодженням, але швидше за все доведеться використовувати турбіну, щоб сильно не роздувати корпус за габаритами. У будь-якому випадку інженерам компанії asus це вдалося, і вони представили на світ комп’ютер asus pb62, який буде підкорювати ринок. Основними споживачами плануються корпоративні користувачі і тому велику увагу приділено підтримці.

На тестуванні виявилася конфігурація середнього класу з процесором intel core i5 – 11500 з tdp 65 вт. Подивимося, наскільки продуктивною і збалансованою вийшла система, а головне, як це все працює, шумить і гріється.

Технічні характеристики

* кінцева вартість залежить від конкретної модифікації.

Судячи з характеристик, все стандартно, крім конфігурується порту. В даному випадку замовник може вибрати самостійно, що йому буде необхідно. У мене виявився третій роз’єм display port, а я сподівався, що буде хоча б один hdmi, щоб записати відео меню bios. Варто відразу відзначити, що є два колірних рішення, і у мене на тестуванні виявилася біла версія.

Як уже зазначалося, виробник зміг все розмістити в корпусі, який лише на 5 мм перевершує стандарти материнських плат mini-itx. Товщина дуже незначна, як і маса, враховуючи, що корпус металевий і сталь товста.

Упаковка і комплектація

Комп’ютер поставляється в невеликій картонній коробці. Вона виглядає строго завдяки кольоровій палітрі. З боків вона чорна, а спереду і ззаду фон світло-сірий.

Спереду ми бачимо зображення пристрою в правій частині. Це звичайний квадратний цеглинка, а точніше четвертинка від куба стороною майже 170 мм.спереду відразу видно частину роз’ємів, а протилежну сторону тут не показують. У лівому нижньому кутку знаходиться логотип виробника, а зверху найменування лінійки.

Зворотна сторона практично порожня. Тут є тільки наклейка з артикулом моделі, серійними номерами і штрих-кодами.

Всередині знаходиться картонний каркас, де розмістився сам комп’ютер і аксесуари для нього. Зліва ми бачимо нішу, де в спеціальному пакеті знаходиться пристрій.

Праворуч розташована кришка бічного відсіку для комплекту поставки. Він не дуже багатий, але є все найнеобхідніше.

Перш за все в комплекті є адаптер живлення і силовий кабель для нього. Блок живлення тут 20 в на 150 вт, хоча я не зовсім розумію, навіщо потрібна така потужність. Мабуть, це для уніфікації з іншими моделями або просто з запасом.

Вже пізніше з’ясувалося, що в навантаженні система споживає більше 110 вт і тому такий вибір адаптера виглядає розумним.

У комплекті є кілька інструкцій, гарантійна інформація і кілька комплектів гвинтів. Два спеціальних гвинта вкручуються в корпус, а потім він монтується в спеціальні отвори на монтажній пластині. Чотири потрібні для кріплення монтажної пластини до монітора в посадочні отвори vesa 100. Ще два гвинти потрібні для кріплення підставки, для настільної установки. Мені такий варіант виявився ближче для вимірів температур з усіх боків.

Цікаво, що монітор не буде впливати на систему, навіть якщо його задня панель буде грітися як грубка. Весь потік повітря в пристрої проходить спереду назад, як в стоєчних серверах.

І, звичайно ж, в комплекті знаходиться сталева монтажна пластина зі зручним механізмом демонтажу.

Зовнішній вигляд, конструкція і особливості пристрою

Корпус зовні виконаний з металу і пофарбований в білий колір. З фронтальної частини знаходиться біла пластикова панель. У чорній версії все це буде чорним.

Верхня і нижня панель порожні, але знизу є отвори для монтажу опори. Також там є вентиляційні отвори. Перша велика боковина майже порожня.

На іншій знаходяться чотири гумові ніжки по кутах і два отвори для монтажних гвинтів пластини монітора.

Реклама

Також тут можна побачити маркувальну табличку з інформацією про пристрій. Конкретно про модифікацію нічого не відомо, але є назва моделі і серійний номер.

Вентиляційних отворів немає. Вони знаходяться тільки спереду, знизу і ззаду. Тому для спрощення конструкції на інших поверхнях нічого немає крім монтажних отворів.

З боків можна було побачити наклейку windows, energy star і маркувальну табличку. До речі, на ній детально вказано номінал блоку живлення, який поставляється в комплекті.

Реклама

Передня панель пластикова і за кольором вона дуже близька до сталевого корпусу. Тут ми бачимо кілька вентиляційних отворів, кнопку включення разом з індикатором роботи. Він світиться яскраво-білим кольором.

Також ми бачимо два роз’єми типу мініджек 3,5 мм для навушників і мікрофона, чотири порти usb 3.1 gen2 type-а і один usb 3.1 gen1 type-с.до всіх роз’ємів є підписи, а ще є логотип виробника.

З протилежного боку знаходяться залишилися роз’єми.

реклама

Ми бачимо два display port, два usb 2.0, один usb 3.1 gen 1 type-а, ethernet, висновок для антени і роз’єм живлення. Також пристрій оснащується додатковим портом на вибір: hdmi 2.0, vga, com, dp, lan. У моєму випадку це виявився ще один dp, але мені вибирати не доводилося, а зроблено це якраз для того, щоб у замовника був вибір.

В цілому набір роз’ємів відмінний, хоч і не виявилося hdmi, але підключити одночасно три монітори можна. Насправді це далеко не все і на самій материнській платі всередині ще купа різних роз’ємів. Для розбирання досить відкрутити один гвинт на задній панелі і зрушити частину корпусу.

На знятій кришці залишається пластикова передня панель, але видно, що за неї знаходиться ще й металева.

реклама

На решті частини знаходиться материнська плата з процесором, пам’яттю, системою охолодження, бездротовим модулем і накопичувачем. До речі, відразу видно, що тут спереду є місце для нього, але виробник не шукає простих шляхів, а тільки неймовірні і тому він знаходиться зі зворотного боку,а щоб до нього дістатися потрібно? правильно-розібрати все.

А ще зверху знаходиться невелика корзина для диска 2.5″, але немає кабелю для його підключення, хоча роз’єм на платі є.

Кулер займає досить багато місця, але це необхідний захід тому, що потрібно охолоджувати настільний процесор. Тому одним з варіантів було використання турбіни, яка може робити відразу кілька справ. Найголовніше-гаряче повітря не залишається всередині корпусу.

Подивимося на його пристрій більш детально. В першу чергу в очі кидається сама турбіна виробництва відомої фірми sunon.

Далі ми бачимо, що зверхуЗнаходиться пластиковий кожух. В основі є рама, до якої кріпиться мідний радіатор з двома великими тепловими трубками і мідним теплознімачем. Також виступи на рамі відводять тепло від силових елементів на платі. Це також повинно сприяти кращому охолодженню та більш стабільній роботі.

В якості термоітерфейса використовуються терморезинки і густа термопаста. Після розбору системи її необхідно буде замінити.

Кріплення здійснюється за допомогою чотирьох гвинтів на жорстких пружинах і тому притиск дуже хороший, що помітно за відбитками.

Материнська плата за габаритами майже mini-itx. Спереду ми бачимо стандартний процесорний сокет lga 1200, два слота під пам’ять sodimm ddr4 c двома встановленими модулями, є роз’єм для установки бездротового модуля, який також встановлений.

Поруч є ще роз’єм m. 2 для накопичувача і є невеликий коннектор для спеціального шлейфу під диск sata 2/5″. Також тут знаходиться радіатор, за яким прихований чіпсет intel b560.

Що стосується підсистеми харчування, то тут ми бачимо вісім фаз. На кожну з них припадає по одній котушці індуктивності і однієї транзисторної збірці on semiconductor ncp302150.

В якості основного шім-контролера використовується on semiconductor ncp81213.

Зі зворотного боку плати також знаходиться багато компонентів, а ще тут є слот m. 2 і ssd накопичувач.

Після того, як плата витягнута з корпусу, видно, що залишився його фрагмент використовується для відводу тепла. Тут знаходиться мідний лист і терморезинка.

Тестування

Спочатку комп’ютер поставлявся з двома модулями пам’яті по 4 гбайт і ssd накопичувачем m. 2 об’ємом 256 гбайт (в якості основного пристрою, на якому встановлена операційна система).

Операційна система microsoft windows 10 з останніми оновленнями, але є вбудований tpm і тому немає ніяких проблем з оновленням до 11 версії. Перед використанням рекомендується оновити все через центр оновлень, оскільки там оновлюється навіть прошивка пристрою, але я оновив її вручну через bios, який дуже схожий на той, що використовується в звичайних материнських платах компанії.

У цьому ви можете переконатися самі. Однак на цей раз не виявилося порту hdmi і доведеться дивитися на картинки.

Main:

Boot:

Інструмент:

Exit:

Зображення я виводив на різні монітори, включаючи 3440 х 1440, і ніяких проблем з виведенням зображення не виявилося. Не менш легко підключилося відразу два монітори по dp.

Сама операційна система працює чітко і плавно. Обчислювальної потужності і оперативної пам’яті цілком вистачає.

Aida64 gpgpu:

Aida64 cache&memory:

Cinebench r20:

Cinebench r23:

Pcmark 10 extended:

3dmark time spy:

3dmark cpu:

Winrar 6.01:

7-zip 19.00:

Crystaldiskmark:

Нагрівання і шум

Є невеликий шум під час експлуатації. Спочатку турбіна стартує під час запуску системи, потім в просте її не чути взагалі. Під час інтенсивного навантаження рівень шуму досягає 34 дб, що можна вважати прийнятним.

Споживання електроенергії під час простою може опускатися до 12 вт. У важкому навантаженні максимум я спостерігав 110 вт. Що стосується температурних показників, то вони знаходяться в дуже хорошому стані. Це наочно демонструє тепловізор, а найгарячіше місце – зона вихлопу повітря з системного блоку, що логічно.

Для наочності продемонструю роботу пристрою після тривалого навантаження в prime через тепловізор.

Висновок

Asus pb62-універсальна модель з хорошою функціональністю і справжнім настільним процесором на сучасній платформі intel, яка підтримує самі передові інтерфейси і технології. Пристрій може оснащуватися накопичувачем m. 2 pci-e x4 gen4 і забезпечувати високу швидкість роботи. Оперативна пам’ять вже з заводу йде стандарту ddr4-3200, що також забезпечує хороші швидкісні показники.

Присутні найсучасніші інтерфейси у великій кількості, а фірмова особливість-configurable port-дозволяє гнучко підібрати необхідне рішення. Я б вибрав hdmi, а ще його можна було відразу розвести на платі замість одного display port. В іншому ніяких нарікань у мене не виникло. Можете переконатися, що пристрій досить холодне навіть під навантаженням, відмінно справляється з охолодженням всіх елементів і при цьому тихе, завдяки використанню мідного радіатора з двома величезними тепловими трубками, які більше нагадують випарні камери. Незважаючи на показники температури в prime95, система працює з максимальною віддачею, зберігаючи прийнятний акустичний комфорт на рівні 34 дб.

Якихось особливих можливостей для розширення тут немає, але я думаю, що багатьом буде достатньо 16 гбайт пам’яті і накопичувача m. 2 pci-e x4 gen4. Зі збільшенням обсягу проблем не виникне, хоча це зробити буде не зовсім просто, адже слот m. 2 знаходиться зі зворотного боку, щоб можна було в якості охолоджувача використовувати сам корпус. Ще мені сподобалося наявність вбудованого динаміка, на який можна виводити звук. Хороше рішення і він знаходиться прямо за передньою панеллю. По портах і роз’ємах все відмінно, є навіть два display port. Можна було ще додати power delivery, але з такою потужністю 100 вт буде явно мало, а по usb type-c навчилися поки передавати саме таке значення.

У підсумку ми отримуємо сучасне і повністю готове до роботи пристрій, в якому реалізовано багато цікавих рішень, добре продумана система охолодження, та й харчування виконано з запасом. Вже “з коробки” його можна поставити і працювати, а при бажанні дооснастити необхідними компонентами.