Огляд chernobylite

15

Поки багато гравців чекають s. T. A. L. K. E. R. 2 , польська студіятһе farm 51 пропонує відправитися в чорнобильську зону отчужденіяуже зараз. Скажу відразу: ця подорож здатна залишити яскраві враження, але chernobylite явно могла стати великим, іпричина нерозкритого потенціалу зовсім не в бюджетності проекту. Какговорітся, за двома мутованими зайцями погонишся …

Насправді, знайти позитивні сторони проекту неважко – онівстречают з самого початку і не відпускають нас аж до фінальнихтитров. І список вийшов міцним: інтригуючий сюжет, атмосфера,живі персонажі і наслідки вибору. Причому цієї четвірки можетхватіть, щоб перейнятися грою настільки, що захочеться пробачити і репетитивность геймплейного ядра, з одного боку, і неотримали належного розвитку ідеї і механіки, з іншого.

Але починається все, звичайно ж, з зони. У 1986 році відбувається пожежа на чорнобильській аес, і у виниклому хаосі ігровойпротагоніст, фізик ігор химинюк, втрачає свою наречену тетяну.наступні роки ігор присвячує дослідженню народженого в полум’ї мінералу-чорнобиліту. Згідно з його теорією, каждийоб’єкт і кожна жива істота залишають слід, на зразок випромінювання,яке фіксує дозиметр. І якщо використовувати джерело енергії, наприклад, чорнобиліт, на основі цього слід відновити послідовність подій минулого. Бажаючи дізнатися, що сталося з тетяною в 1986 році, ігор розробляє окуляри віртуальної реальності і всупроводі пари найманців на аес. Там їх зустрічаєозброєна охорона корпорації нар, зав’язується перестрілка, іостатки групи рятуються крізь червоточину, створену за допомогою одного працюючого на чорнобиліті винаходу ігоря.

Як бачите, гра з самого початку зустрічає науково-фантастичними персонажами, і це треба враховувати, якщо ви очікували чогось більш реалістичного. У тутешній зоні можна зустріти мутантів, трапляються погодні аномалії, а гравець переміщується на базу, використовуючи портальний генератор. Більш того,через якийсь час відкривається можливість використовувати все той же чорнобиліт, щоб… Відправлятися в минуле і змінювати ключові сюжетні лінії.

виявилося, що в chernobylite вельми складно робити скріншоти –багато локацій вельми темні (в грі є ліхтарик), а кадри жаркогобоя майже завжди виходять розмитими

Головна мета гравця – влаштуватися в притулок місцевого сталкера, зібрати нову команду для штурму аес і, ретельно спланувавши операцію, виконати задумане ігорем. Звучить просто і, що цікаво, опція атаки на електростанцію, по суті, доступна ледь ліні після закінчення прологу. Ось тільки без прикриття, розвідданнихі необхідного спорядження така операція напевно обернетсяпровалом. І, відповідно, чим більше пунктів зі списку на дошці підготовки операції виявляться викреслені, тим вище шанс на успіх, ітем менше виявляться втрати.

Серце сталкерської бази – персонажі, які зможуть влитися в наші серця під час дослідження зони. Всього їх п’ятеро, але майже всетребуют дотримати певні умови, перед тим, як захочутпрісоедініться до ігоря. І виконання їх вимог спокійно можнозапороти-підіграти попередніми діями їх опонентам, випадково вбити когось із їх рідні і так далі. При цьому напарники не тільки беруть участь у фінальному штурмі, а й охоче видають протагоністузадання, беруть участь в діалогах, реагують на рішення гравця і цілком можуть розчаруватися в його діях настільки, що покинуть групу.крім того, їх можна щодня відправляти за ресурсами і навчатися їм новим умінням. Всі герої вийшли дійснохарактерними і» живими”, а їх особисті історії таять в собі цікаві історії.

Власна база видана нам неспроста, і гравцеві доводиться займатися її менеджментом. По-перше, в притулок можновстановлювати верстаки і наукове обладнання для створення іулучшенія зброї, а також виробництва витратних матеріалів(патронів, аптечок, відмичок, пластин для броні і так далі).по-друге, кожен член команди потребує місця для сну, чистомвоздухе, електриці (також потрібно для крафта) і хоча ббазовом комфорті. Для цього лігво доводиться обставляти ліжками, енергогенераторами, очищувачами повітря і об’єктами, що впливають на комфорт – на зразок телевізора, радіо, джерел світла і рослин. Причому той же дизельний генератор даетелектрічество, але забруднює повітря, а очищувач,навпаки, полегшує дихання, але жере енергію – так що не варто забувати про це.

В цілому набір доступних об’єктів досить непоганий, хоч і зайвий – весь список верстатів і ліжко-місць можна побачити з самого початку, і ніяких креслень шукати не доведеться. На жаль, тожесамое стосується крафта зброї і його апгрейдів, а також размещеніяпохідних багать і міні-верстаків для створення самого необходімогов зоні – знову все доступно на старті. При цьому, щоб змайструвати цю річ, знадобляться ресурси: метал, електроніка, горючі матеріали і паливо, а також така екзотика, як місцеві гриби і паростки. Нарешті гравцеві знадобиться годувати підопічних пайками (виконані у вигляді батонів білого хліба, що є прямойотсилкой до зрозуміло якій грі). Роздача провіанту відбувається в кінці кожного дня, і краще? щоб люди не голодували-це позначиться на бойовому дусі і вірності, а особливо засмучені відмовляться ходити назад. І ясна річ, вічно ресурси в достатку не будуть – за нимипридется відправлятися в зону, а щось все одно виявиться вдефіциті.

Тому вранці ми завжди вибираємо завдання і людей, яких на ніхотправім – з поправкою, що сюжетні місії доступні лише ігорю.хочеться сказати, що the farm 51 не дарма їздили в реальну зонуотчужденія і виробляли 3d-сканування місцевості. Прип’ять іпрілегающіе території вийшли в chernobylite дуже переконливими-нехай і з допущеннями в масштабі і розташуванні об’єктів відносно один одного. Тут можна прогулятися міжзоряними висотками або постояти під колесом огляду, зайти в палац культури «енергетик», відправитися в річковий порт або крадіолокаційної станції «дуга». Нарешті, сама аес в грі теж, зрозуміло, є. Єдине, з чим поскупилися розробники, такце з кількістю місць дії – не рахуючи припасеної на фіналстанції, в грі всього п’ять локацій середнього розміру. Так, під времясюжетних і побічних місій на них відбуваються фіксовані іліслучайние події, відкривається доступ в якісь будови іліпоявляются нові персонажі, але часте повторення одних і тих жеефонов швидко набридає. Ситуацію вирівнює тільки желаніеігрока дізнатися, що ж буде з персонажами далі і які ещевстречі ждутна просторах зони. Чи не менше стомлює і щоденнаянужда «пилососити «ресурси на локаціях, хоча і тут знайшласьмеханіка, що вносить хоч якусь» перчинку ” в виживання-відвідування одного і того ж місця кілька днів поспіль виснажує числонаходімих речей.

До збирання і пошуку доказів, що наближають ігоря до штурму аес,також варто додати і такі обов’язкові для сеттингу речі, як дозиметр і ризик опромінитися, а також протигаз зі змінними фільтрами – для захисту в особливо забруднених точках зони. Є ще один недолік розуму, який можуть пошкодити чорнобилітна психоделіка ігалюцинації (рухомі ляльки, «привиди» жертв зони), а такжеполученние рани. У польових умовах психіка лікується просто-міцними напоями.

Але ми не будемо забувати, що chernobylite не тільки сурвайвал, але іекшен-rpg, та ще й з домішкою хоррора, як говориться в описі.однак якщо до виживання найменше питань, екшен-складова стала менш впевненою. І справа навіть не в тому, що доступної оружияне так багато – револьвер, дробовик, штурмова гвинтівка даекспериментальні рейлган з плазмометом. Гармати хоча б можномодифікувати різними прицілами, прикладами та іншими магазинами. Вся справа в інтелекті супротивників, в оченьусловной системі укриттів, відсутності гранат, загальної вогкості управління персонажем під час перестрілок і, нарешті, убогому розмаїтті опонентів. Причому спочатку може здатися, щоврагов взагалі 2-3 види, але набагато пізніше на зміну обичнимсолдатам приходять офіцери, а потім важкі бійці в броні. Дажемонструозние породження зони і чорнобиліту, про яких вічно всеговорят, більшу частину гри рідкісні і розподілені по локаціях крайненеравномерно. І адже начебто є людиноподібні тіні, умеющіетелепортіроваться,а раптом ти вже натрапляєшся на дивний кокон, що нагадує про ксеноморфи, і тобі в обличчя стрибає місцевий аналог«ліцехвата». А варто затриматися десь занадто довго, почнеться буря з громом і блискавками, і з порталуВискочитчерний сталкер-місцевий переслідувач аля містер ікс з resident evil . Звучить навіть інтригуюче, але, повторюся, такі зустрічі трапляються рідко, а бестіарій не перестає бути бідним.

Rpg-елементи, виражені набором досвіду і очок навичок персонажем, так само максимально прості, але хоча б зав’язані на цікавомвзаімодействіі з супутниками. У кожного завербованого напарникаесть п’ять умінь, яким він готовий навчити протагоніста засоответствующіе окуляри – від розширеного інвентарю і нелетальногоустраненія супротивників (ненавчений ігор настільки судорожно колетврагов ножем, що страждає його психіка), до збільшеного утратаконкретним зброєю. Причому навчання проходить у форматі короткіхсценок, зазвичай вимагають здати невеликий іспит у своегоучітеля.

При цьому зона повільно, але майже щодня змінюється: покладичернобилита розростаються, погодні аномалії стають частіше, а счернобильской аес щось відбувається, і її все більше накриваетотвратітельним кристалічним куполом. Та й вороги увелічіваютчісло патрулів, про що сигналізують з’являються на вікнепланірованія операцій вертольоти і прожектора. До слова, якщо повністю ігнорувати зміцнення позицій противником, в одинпрекрасний день нар домагаються своїх мерзенних цілей, трапляється новаякатастрофа і всі… Вмирають. Тут, звичайно, приходить на помощьвозможность повернутися в минуле і переписати ключові рішення,що зіграли на руку антагоністам – тільки будьте ласкаві розплатитися. Та й в цілому система вибору і переписування не тільки інтригує при взаємодії з напарниками і іншими людьми, але здатна і на маленькі сюрпризи. Наприклад, одного разу ігорпал, убитий ворожою кулею, і вже повинен був відмотати для себевремя назад, але за 5-6 місій до цього я визволив нар’овскогобойца, «врослого» в чорнобиліт. У підсумку, протагоніста відтягнули набазу для страти, але врятований солдат відкрив двері камери і помогпротагоністу бігти.

Візуальна сторона chernobylite виглядає відмінно в тому, щокасається видів, але страждає від бюджетності анімацій і деякихоб’єктів. Однак це не заважає зануренню. До того ж для ігринаписана пара дійсно прекрасних музичних композицій,ідеально доповнюють загальний меланхолійний настрій історії і всегогеймплея. Атмосфера chernobylite, що поєднує відчуття занепаду ібезнадеги,легкий смуток і проглядає через все це надію, незрівнянна, навіть незважаючи на кидаються в очі огріхи.

Хоррора в грі не особливо багато, але психоделіки вистачає

Підходячи до фіналу огляду, не можу не згадати неприємного випадку з іншими. В один момент стали наполегливо вилазити повідомлення, але при цьому все працювало, і мене навіть не викидало в менюконсолі. І раптом в черговий раз chernobylite все-таки вилетіла, апрі перезапуску гри мене чекала лише одна опція – »нова гра”. На щастя, була ще резервна копія прогресу в хмарі … Дводенної інформації. У релізний день проект отримав новий патч, і хочеться сказати, що подібне більше не повториться, але тут вже времяпокает.

Що стосується локалізації в грі, дія якої відбувається напросторі колишнього срср, вона здається обов’язковою, правда? іпереклад доступний у вигляді субтитрів з озвученням-деякі актерипереігривают, голосу тетяни, навпаки, на мою думку, не хватаетуверенності, але в цілому все працює на своїй, цілком має правона життя хвилі. І включати англійський звук рука не тягнеться-їй в цьому сеттінгу не місце.

Огляд написаний за цифровою версією гри для playstation 4, наданої редакції видавцем. Всі знімки екрану, що використовуються в матеріалі, зроблені безпосередньо автором статті playstation 5 по зворотної сумісності.